Hradní kancléř Vratislav Mynář zaslal UEFA dopis, ve kterém se zastal obránce pražské Slavie Ondřeje Kúdely, jehož asociace potrestala za údajný rasismus. (Foto: Redakční koláž)

Za slávistického fotbalistu Ondřeje Kúdelu se postavil Hrad. Kancléř Vratislav Mynář zaútočil na Unii evropských fotbalových asociací (UEFA) kvůli trestu pro Kúdelu za rasismus v duelu Evropské ligy s Rangers, který obránci na 10 zápasů zastavil činnost. Disciplinární komise podle něj „odsoudila slušného člověka bez jediného důkazu“. Situaci podle něj sleduje i prezident Miloš Zeman. 

Hrad o tom informoval na webu.

„Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu,“ uvedl kancléř mimo jiné.

Mynář se v dopise zaslaném UEFA ohradil proti exemplárnímu trestu, který Ondřej Kúdela ve středu vyfasoval.

„Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům.Vaše  snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit,“ míní Mynář.

UEFA podle oficiálního vyjádření Kúdelovi prokázala rasistickou urážku soupeře Glena Kamary v utkání se skotskými Rangers, český hráč ji však i nadále odmítá a ve spolupráci s advokátem zvažuje odvolání.

Kúdela měl údajně na konci utkání, ve kterém pražský klub podle Mynáře „drtil soupeře kvalitní a férovou hrou“, pošeptat finskému záložníkovi Glenu Kamarovi rasistickou urážku, konkrétně „you are a fuc***g monkey” („jsi zas*aná opice“).

Český obránce se však brání, že soupeři řekl „you are a fuc***g guy“ („jsi zas*aný chlap“).

Po konci utkání pořadatelé nepustili hráče českého celku do kabin a ti tak museli čekat několik desítek minut na hřišti.

Následně došlo v útrobách stadionu Ibrox Stadium k potyčce mezi oběma hráči, při které Kamara dal Kúdelovi pěstí do obličeje. A zatímco UEFA za údajný rasismus pražského fotbalistu UEFA potrestala desetizápasovým distancem, Kamara za fyzické napadení dostal stopku jen na tři utkání.

Podle Mynáře šlo navíc o „rasismus neprokázaný a domnělý“.

Jak připomněl server iRozhlas.cz, hradní kancléř Vratislav Mynář navštěvuje zápasy fotbalové Slavie pravidelně. Na tribuně se ve VIP lóži často objevuje po boku předsedy představenstva Slavie Jaroslava Tvrdíka. (pel)


CELÉ ZNĚNÍ DOPISU KANCLÉŘE MYNÁŘE ADRESOVANÉHO UEFA (15. dubna 2021, Hrad)

Vážená disciplinární komise,

dovoluji si vás tímto otevřeným dopisem oslovit v souvislosti s vaším nedávným rozhodnutím o potrestání hráče Ondřeje Kúdely. Potrestán byl za údajný rasistický výrok, kterého se měl dopustit dne 18. 3. 2021 během zápasu Rangers FC proti SK Slavia Praha.

Podle vašeho verdiktu nesmí nastoupit do 10 příštích zápasů.

Ve zmiňovaném zápase se toho odehrálo mnoho. Tým SK Slavia Praha hrál skvěle, drtil soupeře kvalitní a férovou hrou. Odpovědí soupeře byly zákeřné fauly, z nichž jeden skončil vážným zraněním brankáře Ondřeje Koláře. Skončil s frakturou lebky a do konce života bude muset na hřiště chodit s helmou.

Soupeř se po druhém inkasovaném gólu choval hrubě, nesportovně a frustrovaně. Čeští sportovci byli soupeřem po konci zápasu napadeni uvnitř stadionu a nebyli vpuštěni do kabin.

Výsledek? Hráč, který kopačkou rozdrtil lebku protivníkovi, od Vás dostal trest zákazu nástupu do 4 utkání, další hráč za fyzické napadení třízápasový trest.

A údajný rasismus? Trest na 10 zápasů. Podotýkám, že rasismus neprokázaný a domnělý.

I samotný inspektor UEFA zpochybňoval, že Ondřej Kúdela pronesl rasistický výrok. Přesto jste rozhodli o zcela bezprecedentním potrestání hráče, který nikomu neublížil a pouze slovně – dle svého vyjádření – urazil svého soupeře.

Odsuzujete slušného člověka bez jediného důkazu. Znemožňujete sportovci plnit si sen v Evropské lize. To vše jen proto, abyste naplnili zvrácená očekávání úzké skupiny aktivistů a klubu neschopného vítězit na hřišti, o to více však vykřikujícím prázdné a ublížené fráze o rasismu.

Z boje proti rasismu se ve vašem podání stal boj neúspěšných proti úspěšným, vrchol pokrytectví, pozitivní diskriminace a trapného podbízení se hloupým trendům.

Vaše snahy mohou vést k opaku, tedy k situaci, kdy bude osoba s jinou než černou barvou pleti diskriminována, utlačována a krácena na svých právech. Proto také považuji za nezbytné se proti tomuto postupu ohradit.

Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností.

Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí.

Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti.

Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni. Zároveň přeje všem hráčům a fanouškům, aby se celou záležitostí nenechali odradit a i nadále tak srdnatě podporovali svůj tým.

Ing. Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky