Arenberger: „23,6 procenta občanů alespoň jednou pronikla jehla s očkovací látkou do kůže“. (Ilustrační foto)

V květnu má do České republiky dorazit celkem 2,85 milionu dávek očkovacích vakcín proti koronaviru. Oznámil to ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Od společnosti Pfizer/BioNTech má přijít 2,3 milionu dávek, od firmy Moderny 354 tisíc vakcín.

Americká společnost Johnson and Johnson do Česka v květnu dodá 170 tisíc jednodávkových vakcín a AstraZeneca 28 tisíc.

Alespoň první dávku od začátku očkování na konci loňského prosince dostalo v Česku téměř 2,1 milionu lidí. Arenberger také poukázal na to, že „23,6 procenta občanů alespoň jednou pronikla jehla s očkovací látkou do kůže“.

Ukončené očkování má v Česku aktuálně 991 tisíc lidí, což odpovídá 11,2 procenta populace České republiky.

Zdravotníci ve čtvrtek 29. dubna v Česku aplikovali 72 843 dávek očkování proti novému koronaviru, což je nejvíce za jeden den od začátku vakcinace (tedy od prosince 2020).

Očkování dětí v ČR

Podle Arenbergera by se v Česku mohly děti začít očkovat na začátku podzimu. Nyní tomu však brání chybějící klinické studie.

„Klinické studie probíhají a myslím si, že budou relativně brzo uzavřeny a vakcíny, nevím ještě které, uvolněny i pro dětskou populaci,” uvedl Arenberger.

Naznačil, že děti by bylo možné začít očkovat na podzim.

„Určitě o tom budeme uvažovat, hned jako to bude možné. Dovedu si představit, že to bude na začátku podzimu, pokud se nic nestane. Není důvod se obávat, že by to nešlo,” konstatoval Arenbergera.

V ČR jsou dnes všechny používané vakcíny schváleny pro použití u lidí od 18 let věku. Výjimkou je očkovací látka od firmy Pfizer/BioNTech, kterou mohou dostat i mladiství od 16 let.

K očkování se však v ČR zatím mohou registrovat pouze věkové skupiny lidí nad 55 let.

Vedle toho jsou již očkováni například zdravotníci, školští pracovníci či chronicky nemocní pacienti. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku na konci dubna 9 % obyvatel. ČR je 7. nejhorší v EU » BYZNYS NOVINY – zpravodajství a publicistika z ČR i ze zahraničí