Vláda České republiky schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Informoval o tom premiér Babiš (na fotografii).

Vláda České republiky schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní, tedy do 28. března. Informoval o tom premiér Andrej Babiš (ANO). Stávající stav nouze nyní platí do 27. února. Jeho prodloužení v pátek odmítla Poslanecká sněmovna. Podle opozičních stran byl ústavně pochybný.

Vláda ho totiž vyhlásila poté, co ho v polovině měsíce odmítla Sněmovna prodloužit, a to na základě žádosti hejtmanů. Kritici tak poukazovali na to, že tak navázal na předchozí nouzový stav.

Vládu k vyhlášení nového nouzového stavu vyzvala Poslanecká sněmovna.

„Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu ke dni 27. února 2021 v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému je v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona,“ odhlasovali poslanci v pátek 26. února.

Podle původní dohody pak měl od 28. února nahradit nouzový stav pandemický zákon.

Podle vládních členů ale pandemický zákon není v nynější zhoršující se epidemiologické situaci pro boj s koronavirem dostatečný.

Vláda tvrdí, že jen na základě pandemického zákona by nemohla omezit pohyb tak, jak nyní nově plánuje.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. (sfr)