Občanští demokraté po zrušení superhrubé mzdy navrhnou v následujících dnech snížení schodku státního rozpočtu o 80 miliard korun. (Foto: ODS)

Občanská demokratická strana navrhne snížení schodku státního rozpočtu o 80 miliard korun. Výpadek v rozpočtech samospráv chtějí nahradit prostředky z Fondu obnovy EU. Strana o tom informovala v tiskové zprávě. 

„Díky ODS se podařilo ve Sněmovně prosadit největší pomoc lidem za posledních sedm let. Čtyřem a půl milionu zaměstnanců zůstane od ledna ze mzdy o 7 % více, stát bude přerozdělovat méně peněz a více jich naopak zůstane právě lidem v peněženkách. Odmítáme levicovou propagandu, která tvrdí, že jsme zadlužili budoucí generaci. Není to pravda,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Tvrdí, že o tom, kdo je rozpočtově odpovědný a kdo ne, rozhoduje hlasování o státním rozpočtu, ne hlasování o snižování daní.

„Snížení daní nesmí znamenat automatické zvýšení schodku rozpočtu. ODS každoročně navrhuje úspory v rozpočtu a jinak tomu nebude ani letos, už v příštích dnech předložíme návrhy úspor ve výši 80 miliard korun,“ doplnil.

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček zdůraznil, že programem ODS je efektivní stát a nízké daně.

„Stát v posledních letech neuvěřitelně nabobtnal a obalil se tukem. Jen v roce 2019 získal stát meziročně o 120 mld. Kč navíc a i v jiných letech to byly desítky až stovky miliard navíc. Problémem tedy nejsou nízké daně či nedostatečné příjmy rozpočtu,“ míní Skopeček.

„Problém je, že tyto prostředky stávající agrosocialistická vláda každoročně projídá. Stát teď musí projít redukční dietou. Jako rozpočtově odpovědná strana přijdeme po hlasování o nižších daních i s výraznými úsporami na straně výdajů, kde je ten hlavní problém,“ vysvětlil.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se nesmí zastavit investice měst, obcí a krajů. Připomněl, že pro kompenzace výpadku jejich příjmů občanští demokraté hlasovali naposledy a budou je prosazovat i nadále.

„Dále navrhujeme využít co největší část ze 182 miliard z Fondu obnovy EU, které by měly dorazit v příštích dvou letech, právě na investiční akce měst, obcí a krajů. Budeme tlačit na vládu, aby tyto peníze směřovala právě samosprávám, které je umí využít lépe než jakákoliv vláda. Obzvlášť pak ta stávající,“ řekl Kupka.

Návrh státního rozpočtu pro rok 2021 schválila sněmovna v prvním čtení. Počítá se schodkem 320 miliard korun. Poslanci hlasy ANO, ČSSD a KSČM schválili základní parametry návrhu, přestože opozice navrhovala některé části přepracovat. (pel)

Poslanci poslali dál státní rozpočet na rok 2021. Počítá se schodkem 320 miliard

Daňový balíček připraví obce o 32 miliard korun, spočítal svaz. A připočíst se musí i další ztráty

Sněmovna schválila návrh na zrušení superhrubé mzdy