Problémy firem: Souhrn firemních problémů za uplynulý týden v Česku i ve světě. (Ilustrační foto - redakční koláž)

Problémy firem: Vodafone, Renault, IKEA, Lufthansa, Uber, Deutsche Bahn, Alexandria… Přinášíme souhrn firemních problémů za uplynulý týden v Česku i ve světě.


T-Mobile v ČR

Operátor T-Mobile by měl snížit velkoobchodní cenu mobilních dat pro virtuální operátory. Ta již údajně neodpovídá maloobchodním cenám operátora, jež mezi tím poklesly. Zjistil to Český telekomunikační úřad.

ČTÚ řešil spor T-Mobilu s virtuálním operátorem Český bezdrát. Současně došel k závěru, že nemá pravomoc spor závazně rozhodnout. Proto jej předal Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

———- ———- ———- ———- ———-

Meopta v Česku

Společnost Meopta-optika dá výpovědi dalším dvěma stovkách zaměstnanců. Důvodem je pokles objednávek od dodavatelů, který způsobila pandemie koronaviru. Společně s předchozím propouštěním přijde o práci ve firmě celkem 400 lidí. Je to zhruba pětina celkového počtu pracovníků.

———- ———- ———- ———- ———-

Renault celosvětově

Francouzská automobilka Renault celosvětově zruší 15 tisíc pracovních míst. Z toho 4600 míst zruší ve Francii. Některé továrny možná zruší. Kvůli koronaviru firmě klesly tržby. Vpříštích třech letech ušetřit dvě miliardy eur.

Firma zahájila jednání o svém úsporném plánu s odbory.

Restrukturalizační opatření, včetně snížení počtu pracovních míst bude stát 1,2 miliardy eur. Renault sníží výrobu a soustředí se na ziskovější modely.

Firma uvedl, že některé továrny jako na příklad Flins u Paříže, kde vyrábí elektrovozy Zoe, by mohly přestat vyrábět auta a místo toho se zaměřit na recyklaci.

———- ———- ———- ———- ———-

Vodafone v ČR

Vodafone měl v Česku velký výpadek svých služeb. Uživatelé se potýkali s výpadky hovorů, datových služeb a televize. Služby byly po rozsáhlém výpadku plně obnoveny po 18. hodině.

Výpadky mobilních i datových služeb Vodafone se objevily v celé ČR. Problémy se objevily po třetí hodině odpolední.

———- ———- ———- ———- ———-

IKEA v Jižní Americe

IKEA odložila vstup na jihoamerický trh až na rok 2022. První prodejnu na kontinentu plánovala původně otevřít v Santiagu de Chile v roce 2021. Přípravné práce švédského nábytkářského řetězce však zbrzdilo šíření koronaviru v regionu.

———- ———- ———- ———- ———-

Lufthansa

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard  eur.

Německá vláda by měla v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by mít možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

———- ———- ———- ———- ———-

Uber v Indii

Uber Technologies zruší v Indii asi 600 pracovních míst v rámci svých plánů na redukci globální pracovní síly o 23 %. Uber uvedl, že se zaměří na své hlavní činnosti v oblasti sdílené jízdy a dodávky potravin a sníží počet zaměstnanců po celém světě o více než třetinu.

———- ———- ———- ———- ———-

Eurowings

Nízkorozpočtové aerolinky Eurowings, které spadají pod německou skupinu Lufthansa, plánují propustit 300 zaměstnanců v ústředí podniku. To je asi třetina z celkového počtu.

———- ———- ———- ———- ———-

Deutsche Bahn

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn 5,5 miliardami  eur. Problémovou firmu poškodil kolaps dopravy vyvolaný koronavirovou krizí. Záchranný balíček pro DB  musí ještě schválit německý parlament a Evropská komise.

———- ———- ———- ———- ———-

CK Alexandria, CK Exim Tours, CK Fischer v Česku

CK Alexandria zrušila všechny zájezdy na letošní léto s odletem do 31. srpna. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených. Alexandria od 1. června zahájí nový prodej zájezdů do vybraných zemí a hotelů, kde bude možné se co nejvíce přiblížit původním podmínkám. Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. (sfr)