Letos už se do Evropy dostalo přes 86 tisíc uprchlíků...

Během prvních osmi měsíců letošního roku překročilo nelegálně hranice Evropské unie 86 500 migrantů. Ve srovnání se stejným obdobím loni se jedná o pokles o 40 procent. Ve Španělsku se proti tomu počet uprchlíků od letošního ledna do srpna v porovnání se stejným obdobím loni zdvojnásobil.

V srpnu se přes hlavní migrační trasy do Evropy dostalo 12 tisíc běženců. Uvedla to Evropská agentura pro pobřežní a pohraniční stráž (Frontex).

Obecný pokles migrace Frontex přičítá snížení přílivu uprchlíků v centrálním Středomoří.

Počet migrantů zaznamenaných na trase v západním Středomoří utváří už druhý měsíc po sobě více než polovinu všech běženců, kteří překročí unijní hranice nelegálně. Ve srovnání s loňským rokem se počet těch, kteří se takto dostali do Španělska, více než zdvojnásobil.

V srpnu to bylo téměř 6500 osob. Od počátku roku do konce srpna zvolilo cestu v západním Středozemí 29 600 uprchlíků. Tři čtvrtiny z nich pocházejí ze subsaharské Afriky. Po této trase se nejčastěji vydávají Maročané, Guinejci a Malijci.

Počet přistěhovalců, kteří se přes centrální Středomoří dostali do Itálie v srpnu, v porovnání se stejným měsícem loni klesl o 62 procent na přibližně 1500 osob.

Za prvních osm měsíců tohoto roku klesl počet uprchlíků mířících do Itálie ve srovnání se stejným obdobím loni o 80 procent, na zhruba 19 600 osob. Nejčastěji tuto cestu volí Tunisané a Eritrejci, kteří tvoří přes jednu třetinu migrantů na této trase.

Příliv běženců se na této cestě snížil už v důsledku migrační politiky předchozí italské vlády, která navázala spolupráci s libyjskou pobřežní stráží a regulovala působení nevládních organizací. Současná vláda migrační politiku o poznání zpřísnila a své přístavy lodím neziskových organizací zcela zavřela.

Balkánská trasa už není tak v oblibě

Ve východním Středomoří klesl počet migrantů v srpnu v porovnání se stejným obdobím loni o 11 procent na zhruba 4200 osob.

Celkově ale počet uprchlíků volících tuto trasu za prvních osm měsíců tohoto roku v porovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 58 procent na přibližně 34 300 běženců, hlavně kvůli nárůstu nelegálních přechodů pozemní hranice mezi Tureckem a Řeckem v posledních měsících.

Touto cestou se do Evropy nejčastěji dostávají Syřané, Iráčané a v srpnu to byli zejména Afghánci.

Migrační trasu, která vede západním Balkánem přes Srbsko do Maďarska a Chorvatska, už příliš migrantů nevolí. Oproti tomu se stále častěji vydávají přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu, anebo ze Srbska do Bosny a Hercegoviny.

(pel)