Migranti v Německu si vymýšlejí spáchání těžkých zločinů, aby se vyhnuli deportaci do vlasti.

Migranti se v Německu začali přiznávat k nejtěžším zločinům, které údajně spáchali ve své vlasti. Uprchlíci, kteří v Německu žádají o azyl, se tak snaží vyhnout deportacím. Chtějí využít využít ustanovení azylového zákona, podle kterého nemohou německé úřady vyhostit běžence do země, v níž mu hrozí trest smrti. 

Aby se vyhnuli deportaci, vymýšlí si stále více migrantů, kteří žádají o azyl v Německu, že ve své vlasti spáchali těžké zločiny. Úřady evidují desítky takových případů v několika spolkových zemích včetně Severního Porýní-Vestfálska, Hesenska, Bavorska či Saska. Při výslechu většina uprchlíků nakonec uvedla, že si zločin vymyslela, aby se vyhnula deportaci.

Jen státní zastupitelství v Düsseldorfu, metropoli nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska, se od počátku tohoto roku zabývalo dvacítkou těchto případů.

V Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa evidují letos 60 až 80 „smyšlených zločinů“, ke kterým se migranti přiznali, a v Bavorsku od loňského léta asi 150.

Přistěhovalci přitom ze strachu z vyhoštění často tvrdí i to, že byli ve vlasti členy teroristických organizací včetně Islámského státu. Podle státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem se běženci často přiznávají k politicky motivovaným zločinům.

Jeden uprchlík například tvrdil, že jej v Afghánistánu unesli radikálové z Talibanu a on pak při útěku zabil jednoho ze svých strážců.

Běženec ze západní Afriky se v Severním Porýní-Vestfálsku zase snažil německé úřady přesvědčit, že zabil ve vlasti milence své švagrové poté, co je přistihl in flagranti. Až když mu u výslechu došlo, že by ho v Německu čekalo vězení, přiznal, že si vše vymyslel. Ve skutečnosti prý nemá ani švagrovou.

Saský ministr spravedlnosti Sebastian Gemkow před přiznáváním smyšlených zločinů v rozhovoru s DPA varoval.

„Každému, kdo si přiznání vymyslí, musí být jasné, že i kvůli tomu mu hrozí trestněprávní následky,“ uvedl.

Do spolkové republiky v letech 2015 a 2016 přišlo téměř 1,2 milionu běženců. Letos jich přichází zhruba 15 000 měsíčně, díky čemuž se podařilo výrazně snížit počet dosud nevyřízených žádostí o azyl. I tak jich ke konci dubna bylo 232 493.

(pel)