Andrej Babiš převedl akcie svých firem do svěřenských fondů, ale nepřímý vliv ve společnostech si šéf hnutí ANO ponechá. V kontrolních orgánech svěřenských fondů figuruje i jeho partnerka Monika Babišová.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) převedl své firmy miliardových hodnot do dvou svěřenských fondů a zbavil se tak přímého vlivu na holding Agrofert a společnost SynBiol. Ustanovení však počítá i se zpětným převodem majetku z fondu na Babiše nebo jeho blízké – akcie se mohou přesunout z fondu na jeho beneficienta či obmyšleného, tedy na osoby, kterým fond odvádí zisk.

Ministr financí Andrej Babiš přesunul své firmy pod svěřenské fondy, aby tak vyhověl novému zákonu o střetu zájmů, pro který se ujalo pojmenování lex Babiš. Pod svěřenské fondy přecházejí společnosti Agrofert a SynBiol, které zastřešují ministrovo podnikání. I do budoucna se tak budou moci ucházet o dotace a státní zakázky.

„Nedávno schválenou novelu zákona o střetu zájmů, která mění pravidla pro řešení konfliktu zájmů, považuji za protiústavní. Významnou měrou poškozuje moje základní ústavní práva a diskriminuje moje společnosti, nicméně jsem připraven ji respektovat, dokud bude součástí českého právního řádu,“ řekl k převodu svých firem Babiš.

Že je zákon protiústavní, si myslí i prezident Miloš Zeman, Hrad chce během února podat stížnost k Ústavnímu soudu. Novela zákona prošla sněmovnou definitivně v lednu, kdy poslanci poměrem 129:49 přehlasovali prezidentské veto. 

„Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,“ uvedl tehdy premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Zákon nenutí Andreje Babiše, aby někam převedl Agrofert, to dělá jenom proto, aby mohl Agrofert čerpat státní dotace a pobídky, takto je na to potřeba se dívat,“ řekl k převodu Babišových firem do svěřenského fondu předseda ODS Petr Fiala.

Vliv si Babiš ponechá

Správci svěřeneckých fondů jsou předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. Dohled nad nimi bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová. Posledním členem je Václav Knotek, další právník, který s Babišem dlouhodobě spolupracuje.

„Je mým zájmem, aby správa majetku ve svěřenských fondech byla vykonávána zkušenými odborníky, kteří prostředí skupiny dobře znají. Totéž je zájmem managementu firem. Zájmy mé rodiny budou reprezentovány pouze jejím jedním zástupcem v kontrolních orgánech fondů,“ řekl Babiš.

Andrej Babiš vložil do prvního ze svěřenských fondů 90 procent akcií Agrofertu a 100 procent akcií SynBiolu, do druhého 10 procent akcií Agrofertu. Správcem většího fondu je Průša.

Agrofert i Synbiol mají od 1. února v rejstříku zapsáno, že se jejich akcie mohou volně převést na „trustovou strukturu“, čímž je míněn i svěřenský fond. Ustanovení počítá i se zpětným převodem majetku z fondu na Babiše nebo jeho blízké – akcie se mohou přesunout z fondu na jeho beneficienta či obmyšleného, tedy na osoby, kterým fond odvádí zisk.

„Moje role se nyní omezí pouze na pozici takzvaného obmyšleného, kterému bude majetek ze svěřenských fondů vydán za předpokladu, že přestanu být veřejným funkcionářem, případně pokud by omezení vyplývající ze zákona o střetu zájmů bylo zrušeno,“ dodal Babiš.

(pel)