Evropská unie vyzvala země visegrádské čtyřky k větší pomoci s migranty.

Evropská unie velí České republice přijímat více uprchlíků. Země takzvané visegrádské čtyřky – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – by se měly více zapojit do schváleného programu přerozdělování migrantů.

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155 000 žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok.

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země takzvané visegrádské čtyřky, aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů.

Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly. Avramopulos na členy EU opakovaně naléhá, aby více podpořili realizaci loni schváleného přerozdělení 160 000 osob, které o azyl požádaly v Itálii a v Řecku.

Země ze střední a východní Evropy ale plán „přerozdělování podle kvót“ od počátku odmítaly. Dvouletý program je nyní za polovinou a země EU celkově nepřevzaly ani 6000 běženců.

Pomoc střední Evropy by podle eurokomisaře umožnila předejít logistickým problémům v Itálii a v Řecku. Právě zde většina uprchlíků pocházejících nejčastěji z Afriky a Blízkého východu vstupuje na půdu Evropské unie.

Celounijní přerozdělovací program je nutností

Italský premiér Matteo Renzi již na konci října prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný. Také pohrozil EU, že Itálie přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí unijní státy s uprchlíky nepomůžou.

Ještě dál šel řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, když visegrádskou čtyřku v řecké televizi obvinil ze sabotování evropského plánu přerozdělování uprchlíků.

„Rozhněváni říkáme, že Evropa by měla konečně respektovat své závazky,“ řekl Muzalas.

Jarní dohoda EU s Tureckem migrační vlnu v této oblasti výrazně omezila, v Řecku jsou však stále desetitisíce lidí, kteří dorazili do té doby.

Eurokomisař Avramopulos dál vidí řešení v celounijním programu, do kterého by se zapojily i Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve svém dopise napsal, že pokud jde o přesídlování žadatelů o azyl, je unie stále daleko od naplnění svých cílů.

(pel)