Vnitro pošle do zahraničí 60 milionů korun na

Ministerstvo vnitra daruje do zahraničí 60 milionů korun na boj proti nelegální migraci, schválila Babišova vláda. Peníze z programu Pomoc na místě zamíří do Jordánska, Iráku nebo Libye. Určeny jsou na podporu vlád Jordánska a Iráku v reakci na pandemii covid-19, podporu ekonomických příležitostí na migračních trasách v Libyi nebo vyšší vzdělání syrských uprchlíků v Jordánsku. 

Resort o tom informoval na webu.

„Kvůli pandemii covid-19 nemůžeme zapomenout na boj s nelegální migrací. Dlouhodobě zastáváme názor, že nejefektivnější je pomáhat v místě, kde problém vzniká,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že schválených 60 milionů korun je dalším důkazem, že Česká republika své slovo drží.

Finanční dar v hodnotě 25 milionů korun má za cíl pomoci zvládat migraci na jordánských hraničních přechodech a zlepšit postavení migrantů v Iráku.

Pomoc v Iráku bude spočívat v poskytování informací, právní a finanční pomoci, nebo při návratu osob do země původu.

Pouze pro Jordánsko je pak vyčleněno dalších 25 milionů korun, které jsou určeny na podporu vyššího vzdělání syrských uprchlíků,  kterých je v této zemi více než 650 tisíc.

Posledních 10 milionů korun je určeno na udržení a podporu vzniku pracovních příležitostí podél migračních cest v Libyi, konkrétně v jihozápadním regionu Fezzan.

Schválených 60 milionů korun je druhou fází finanční pomoci České republiky v boji s legální migrací v tomto roce.

Již v létě vláda schválila pomoc ve výši 74,7 milionů korun, které mají přispět například k podpoře migračního systému v Řecku nebo podpoře přístupu k azylovému řízení a integračním opatřením v Srbsku.

Během roku 2020 tak budou z programu Pomoc na místě rozděleny do dvou prioritních regionů – regionu Balkánu a regionu MENA (Blízký východ a severní Afrika) finanční dary v celkové výši 135 milionů korun. (pel)