Světová obchodní organizace oficiálně povolila EU uvalit cla na zboží z USA jako odvetu za finanční podporu Boeingu, která měla zajistit výhodnější pozici na trhu. (Ilustrační foto)

Evropská unie (EU) může uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v hodnotě 4 miliard dolarů (zhruba 92 miliard korun), povolila Světová obchodní organizace (WTO). Jde o mstu za subvence, které Washington poskytoval americkému výrobci letadel Boeing. Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus.

Uvalení cel Evropskou unií před dvěma týdny odsouhlasil arbitrážní orgán WTO, na  zasedání pak cla definitivně schválil Orgán pro řešení sporů.

Úředníci v Bruselu nicméně neočekávají zavedení nových cel před americkými prezidentskými volbami 3. listopadu.

Americký úředník ve WTO vyzval EU, aby cla na americké zboží neukládala, protože stát Washington 1. dubna ukončil svou nelegální podporu pro Boeing. Současně varoval také před odvetnou reakcí ze strany USA.

Brusel už dříve vypracoval předběžný seznam produktů zboží, na které by mohl uplatnit clo. Na seznamu jsou kromě letadel také lihoviny, vína nebo mražené ryby.

Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

V říjnu 2019 povolila Světová obchodní organizace Spojeným státům jako odvetu za subvencování evropských letadel Airbus uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu až 7,5 miliardy dolarů ročně (174 miliard korun).

Washington pak zavedl desetiprocentní clo na evropská letadla a 25procentní clo na další zboží, například na francouzská vína, skotskou a irskou whisky nebo na sýry. Letos pak clo na letadla Spojené státy zvýšily na 15 procent. (pel)