Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě ze čtvrtka, 15. října 2020. 

Zprávy dne: Přinášíme výběr nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí v České republice i ve světě ze čtvrtka, 15. října 2020. 


  • Úroda je lepší než loni, cena potravin by neměla růst

Obilí se letos v Česku sklidilo o 4,5 procenta více než loni. Více se urodilo také brambor, a to o 10,5 procenta, řepky, cukrovky i kukuřice na zeleno a siláž. Máku bude v porovnání s loňskou úrodou více zhruba o čtvrtinu. Vyplývá to z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků i zemědělců není díky dobré úrodě důvod ke zvyšování cen potravin.

  • Benzin za týden zdražil o 11 haléřů, nafta o pětník

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden stouply. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 27,95 Kč, před týdnem byl o 11 haléřů levnější. O pět haléřů zdražila od minulé středy nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 27,09 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

  • Majitel Makra odmítl nabídku Křetínského na převzetí

Německá obchodní společnost Metro, která provozuje velkoobchody Makro, odmítla nabídku na převzetí od investiční společnosti EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče. Ve čtvrtek ji označila za nedostatečnou. EPGC se neúspěšně pokusila převzít Metro už loni, a to za 5,8 miliardy eur (158,5 miliardy koruny).

  • České dráhy kvůli pandemii omezí spoje

České dráhy kvůli koronavirové pandemii a poklesu zájmu o cestování od pondělí omezí své spoje. Jedná se o dálkové spoje objednané ministerstvem dopravy. Vyplývá to z tiskové zprávy Českých drah. České dráhy v pololetí skončily ve ztrátě 1,98 miliardy korun.

  • Babiš předal šéfce Komise plán na využití peněz z fondu obnovy

Premiér Andrej Babiš předal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové takzvaný plán obnovy. Podle něj může Česko získat až 182 miliard korun z unijního fondu krizové pomoci ekonomikám stiženým koronavirovými omezeními. Česko chce být mezi prvními zeměmi, kterým komise plán schválí, řekl premiér novinářům v Bruselu.

  • Vývoz a dovoz od ledna do srpna klesl o desetinu, vázne obchodování s Německem

Český zahraniční obchod se zbožím kvůli pandemii zaznamenal od ledna do srpna pokles u vývozu a dovozu asi o desetinu. Bilance byla meziročně nižší o 42 miliard korun. Největší výkyvy byly v březnu a dubnu. Nejvíce klesl obchod s Německem, naopak výrazně vzrostl dovoz z Číny. Propad českého zahraničního obchodu se projevil především u motorových vozidel.

  • Pražská burza dnes výrazně oslabila, propadl hlavně finanční sektor

Pražská burza výrazně ztratila. Index PX propadl o 1,8 procenta na 857,27 bodu. Z jedenácti hlavních titulů pražské burzy dnes deset zakončilo obchodování v mínusu. Mezi klesajícími emisemi byly i tři – Komerční banka, Erste Group Bank, Moneta Money Bank, které se podílely na naprosté většině (80 procent) z celkového objemu obchodů na burze.