České zdravotnictví čeká kolaps, pokud lidé nezmění své chování, varovala skupina českých vědců. (Ilustrační foto)

Čeští vědci varovali před kolapsem zdravotnictví. Přetížení zdravotního systému podle nich hrozí u malých nemocnic během několika dnů, u větších pak v horizontu týdnů. Pokud lidé neomezí kontakty a nezačnou poctivě dodržovat opatření, může do konce roku zemřít na covid-19 v Česku až 15 tisíc lidí. Aktuálně je ČR v poměrném počtu zemřelých za týden čtvrtá nejhorší na světě.

Výzva, pod kterou se podepsali rektor ČVUT a částicový fyzik Vojtěch Petráček, jaderná inženýrka Dana Drábová nebo hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, je k dispozici na webu.

„V pondělí byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Roste i počet kritických případů a nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala, nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala,“ uvedli vědci ve výzvě, která je k dispozici na webu.

Varovali dále, že se téměř jistě blíží přetížení zdravotního systému. Důsledkem bude omezení standardní zdravotní péče.

Nezbytná je podle nich změna chování obyvatel, jinak může mít epidemie koronaviru podle odhadů 5 tisíc až 15 tisíc obětí.

Hrozí podle nich rovněž situace, kdy budou muset lékaři rozhodovat o tom, kdo zdravotní péči potřebuje a kdo ne podle věku. V té souvislosti připomněli italský nebo newyorský vývoj epidemie.

Signatáři proto apelují na občany, aby si zavedli „osobní lockdown“ – tzn. aby vycházeli jen v nejnutnějších případech a co nejvíce omezili kontakt s ostatními. Současně je vyzvali, aby poctivě nosili roušky nebo jiné krytí dýchacích cest.

Ve středu laboratoře v ČR odhalily 9 544 nových případů koronaviru. Aktuálně je nemocných 77 217 lidí. Od začátku epidemie se pak nakazilo 139 290 lidí.

V nemocnicích leží s covidem-19 celkem 2 678 pacientů.

V poměrném počtu zemřelých za týden je nyní Česko čtvrté nejhorší na světě. Koronaviru už podlehlo 1 172 lidí.

Celkově je Česká republika v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100 000 obyvatel na 61. místě na světě, v rámci Evropské unie pak na 14. místě. (pel)


VÝZVA MULTIOBOROVÉHO PANELU VĚDCŮ

Za účasti infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT – #ZachraňmeČesko

V pondělí 12. 10. byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst.

Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala.

Z toho důvodu jsme se spojili, abychom důrazně upozornili na nadcházející riziko. Několik našich nezávislých předpovědí a modelů ukazuje následující:

Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče.

Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5.000 až 15.000 obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru).

Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne.

Apelujeme tedy na obyvatele:

1. Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

2. Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.

3. Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).

4. To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

Víme z mnoha analýz a studií, že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie nejúčinnější.

Dne 14.10. podepsáni:

doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc, rektor ČVUT, částicový fyzik.

MUDr. Petr Smejkal, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Praha.

doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, biochemik.

doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV, na Cerge-Ei, a na Edinburghské univerzitě.

Ing. Vladimír Ždímal, Dr., CSc, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR.

Ing. Petr Ludwig, datový vědec, specializace modelování a simulace komplexních systémů.

Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., jaderná inženýrka.