Aktivisté z organizace Greenpeace tlačí na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli snižování emisí: Nad Prahu vyvěsili transparent s heslem: „Ano, mohl jsme zastavit klimatickou krizi, ale neudělal jsem to. Sorry jako.“ Kromě toho aktivisté požadují, aby vláda přistoupila na plány EU na snížení emisí do roku 2030. 

„Stávající cíl snížit emise o 40 % do roku 2030 je nedostatečný a vede planetu k oteplení o více než tři stupně Celsia, což bude mít katastrofické dopady nejen na přírodu, ale i životy lidí. Česko se zavázalo v rámci Pařížské dohody, že bude usilovat o zastavení globálního oteplení ideálně na 1,5 °C. Podle doporučení vědců by se emise v Evropě měly snížit minimálně o 60 spíše 65 % do roku 2030,“ napsala Greenpeace v prohlášení na webu.

Happening organizace, který je součástí mezinárodní iniciativy Climate Care Uprising, se odehrál den před začátkem jednání lídrů EU o klimatických cílech 2030.

Evropský parlament požaduje snížení emisí skleníkových plynů o 60 procent. Evropská komise původně přišla s návrhem snížit emise skleníkových plynů „jen“ o 55 procent. Některé členské země včetně Česka přitom už daly najevo, že s novým plánem Bruselu nesouhlasí.

“Čím dříve a razantněji budeme klimatickou krizi řešit, tím méně problémů nás čeká v budoucnosti. To je i poučení z aktuální covidové krize, které čelíme nyní. Podceňovat doporučení vědy a otálet při zavádění účinných opatření se nevyplácí. Neopakujme stejné chyby. Změna klimatu je nejen hrozbou, ale i příležitostí, jak nasměrovat Česko k modernejší, udržitelnější a spravedlivější budoucnosti,“ uvedla organizace.

Česko podle Geenpeace dlouhodobě selhává v plnění cílů Pařížské dohody, v ochraně klimatu, ale i v adaptaci na stále citelnější dopady klimatických změn.

Podle vicepremiéra a ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je cíl tzv. Evropské zelené dohody 55 procent příliš komplikovaný, protože v současné době je potřeba zdroje na nastartování ekonomiky po koronavirové krizi.

Za nereálný označil cíl Bruselu také český premiér Andrej Babiš (ANO). (pel)

Europoslanci chtějí ještě přísnější omezení emisí, než navrhla Komise. Požadují snížení o 60 %

Česko jde proti Bruselu: Havlíček nesouhlasí s novým plánem EU na snižování emisí o 55 %