Bankám v Česku v důsledku koronakrize padají zisky. České spořitelně v pololetí roku 2020 klesl čistý zisk o 47 procent na 4,6 miliardy korun. Provozní zisk České spořitelny se snížil o desetinu, provozní výnosy klesly o 4,2 procenta. Čtvrtá největší banka na tuzemském trhu, Moneta Money Bank, snížila za půl roku čistý zisk o více než 40 procent na 1,2 miliardy korun.

Česká spořitelna

Spořitelna uvedla, že makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii onemocnění covid-19 výrazně zhoršilo.

„V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů,“ konstatoval předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Ke konci letošního pololetí jich měla 4,5 milionu. Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank.

Skupině Erste Bank klesl v prvním pololetí čistý zisk o 60 procent na 293,8 milionů eur.

Moneta Bank

Moneta Money Bank snížila za půl roku čistý zisk o více než 40 procent na 1,2 miliardy korun. Provozní výnosy banky stouply o 27,7 procenta na 6,6 miliardy.

Výsledky ovlivnila krize související s šířením nemoci covid-19.

Celkový zisk před zohledněním nákladů na riziko činil 3,9 miliardy. Kvůli pandemii covidu-19 se podle Monety zvýšila míra očekávaných budoucích úvěrových ztrát.

„V současné době nicméně Moneta nezaznamenala žádný nárůst splátek po splatnosti nebo delikventních úvěrů,“ informovala banka. (sfr)