Americká společnost Apple už není nejhodnotnější firmou světa. Vytlačili ji saudsko-arabští ropní šejkové a jejich společnost Saudi Aramco. Tržní kapitalizace firmy ke konci června dosahovala 1 741 miliard dolarů (38,9 bilionu korun). Na burzu přitom podnik vstoupil teprve loni a v každoročním žebříčku je tak nováčkem. 

Ukázal to žebříček PwC Global Top 100 společnosti PwC.

„Zatímco loni v březnu nebyla na světě žádná veřejně obchodovaná firma s hodnotou nad bilion dolarů, nyní jsou v žebříčku hned čtyři takové,“ upozornila PwC.

Saudi Aramco vyšoupl Apple na 2. místo.

Třetí se umístil Microsoft, který byl největší firmou loni.

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se od loňského března zvýšila asi o 19 procent, a to navzdory nedávné výrazné korekci kapitálových trhů způsobené koronavirovou krizí.

Celkově tržní kapitalizace stovky firem ke konci června dosáhla zhruba 25 bilionů dolarů (přes 559 bilionů korun). To je proti stavu z konce letošního března skok o 17 procent.

Podle poradenské společnosti byly koronavirovou krizí méně zasaženy obory, které lépe umožňují nejen práci na dálku, ale hlavně neomezený prodej produktů a služeb zákazníkům. Jasným příkladem jsou právě technologické firmy Spojených států, které obsadily druhé až šesté místo. Je mezi nimi dále Amazon, Alphabet a Facebook. (pel)