Evropská komise zneužila koronavirus k další centralizaci a unifikaci Evropské unie, obvinil evropské orgány poslanec ODS Jan Skopeček. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Evropská komise zneužila koronavirus k další centralizaci a unifikaci Evropské unie, obvinil evropské orgány poslanec ODS Jan Skopeček v parlamentní diskusi o Plánu EK na podporu Evropy, respektive o přístupu Babišovy vlády k tomuto záchrannému plánu. Přinášíme nejdůležitější výňatky z projevů poslanců a premiéra Babiše k plánu EK na údajnou záchranu Evropy. 

Poslanec Jan Skopeček (ODS):

„Ten návrh skutečně není o koronavirové krizi. Koronavirová krize byla pouze využita k tomu, jako už se to stalo několikrát v historii evropského integračního procesu, tak ta krize stejně jako ty předešlé byla využita, resp. zneužita k tomu, aby se uskutečnily další poměrně hluboké integrační kroky prohlubující centralizaci, unifikaci eurozóny.

Ten návrh, který dneska projednáváme a o kterém diskutujeme, totiž přináší poměrně revoluční kroky v evropském integračním procesu, o které se evropská politická elita snažila dlouhá léta a možná desetiletí, zatím neúspěšně, a tato krize jí dala další příležitost, aby tato témata znovu otevřela.“

„O nic jiného nejde, než využít té koronavirové krize k tomu, aby se našel mechanismus, který umožní pokračování žití na dluh zejména jižního křídla eurozóny.“

„Já bych ty podmínky definoval a pak je předal zpravodaji jako návrh usnesení. Čili Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR ukládá předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi, aby při vyjednávání o tzv. plánu obnovy respektoval následující podmínky ČR:

I. Zabránit vzniku celoevropských daní, resp. vlastních autonomních příjmů EU;

II. Zabránit zavedení trvalého společného ručení členských států za dluhy EU;

III. Při vyjednávání kompromisu ohledně tzv. plánu obnovy prosadit zařazení jádra mezi tzv. čisté zdroje energie, a konečně

IV. Změnit princip při rozdělování finančních prostředků podle údaje o nezaměstnanosti na parametr zohledňující skutečné důsledky koronavirové krize.“

Celý projev poslance Skopečka ZDE.


 

Poslanec, předseda vlády Andrej Babiš (ANO):

„Je to téma, které se týká nejen nás všech bez ohledu na politické zařazení, ale i našich dětí a vnuků. V evropském rozpočtu nejsou jiné peníze než peníze členských států, i když často slyšíme, že Evropská komise chce dát na obnovu ekonomiky velké částky. Vždy to budou buď příspěvky členských států nebo dluh, který si Evropská komise na náš účet vypůjčí na trhu a členské státy ho budou muset v budoucnu splatit. Takže ten název NEXT Generation EU nevím, jestli to je úplně OK.

Řekněme si otevřeně, že plán obnovy budeme financovat z vypůjčených peněz, které rozpočet EU bude splácet 30 let po roce 2028. Příští týden na Evropské radě se budeme bavit o dvou pilířích. O aktualizovaném návrhu víceletého finančního rámce na roky 2021 až 2027 ve výši minimálně tisíc sto miliard eur a o zcela novém nástroji EU na podporu oživení ve výši 750 mld. eur.“

Předem mohu konstatovat, že mám s návrhem řadu problémů a vysvětlím proč. Úvodem vytknu před závorkou, že by pro mě bylo logické nejprve sestavit klasický víceletý finanční rámec a teprve potom, například v příštím roce nebo později řešit obnovu ekonomiky, jakmile budeme znát skutečnou hloubku dopadu viru na naši ekonomiky a skutečný propad HDP. A to nebude dřív než koncem prvního kvartálu 2021.

Zásadní problém ovšem vidím v tom, že návrh Komise se zaměřuje nejen na obnovu ekonomiky EU po koronavirové krizi, ale z velké části rovněž na budování tak zvané odolnosti, Resilience. Všichni bychom samozřejmě chtěli, aby byla EU dlouhodobě silná. Musíme si však jasně říci, čeho přesně v tomto směru chceme dosáhnout. Jak by měla situace v dotčených zemích vypadat po zamýšlené masívní finanční injekci. Odolnost by neměla znamenat bianco šek pro nepřiměřené utrácení.

Celý text projevu Andrej Babiše: Informace o pozici vlády k Plánu EK na podporu oživení Evropy ZDE.


 

Poslanec Ivan Bartoš (Pirátská strana):

„Mně přišlo trochu úsměvné, když se v jednom projevu dokáže pan premiér vymezit o tom, že o evropských penězích se hovoří jako Evropská unie dává, že se jedná o peníze evropských občanů. Ano, je to tak. Přitom on velmi často o státním rozpočtu a penězích nás občanů České republiky hovoří: Já leju někam peníze, já kupuju. Ostatně to tady začalo s OKD – My jsme koupili OKD. Takže Česká republika, stát, není premiér, ani vláda.

Stát jsme my, vláda je na základě demokratických voleb a ve většině ve Sněmovně pak má nějakou legitimitu řídit tento stát. Takže ty peníze jsou skutečně vždy občanů, ať České republiky, nebo Evropské unie. Vyčítáme-li jedněm nějakou rétoriku, prosím, nepoužívejte v rámci stejného projevu, pane premiére, stejnou rétoriku, kterou zde vyčítáte.“

Celý text projevu Ivana Bartoše ZDE.


Poslanec Vojtěch Munzar (ODS):

„Já se skutečně obávám toho, že pod rouškou plánu na podporu oživení Evropy tady máme plán na společné dluhopisy států Evropské unie a také plán na společné daně. Já se obávám, že tím chce Evropa překročit určitý Rubikon a udělat věci, které ještě před několika měsíci byly tabu, pod pláštíkem a výmluvou na uplynulou coronakrizi. Já si rozhodně nemyslím, že nás také nepoškozuje… Nás poškozuje ten model rozdělení finančních prostředků dle dlouhodobé nezaměstnanosti, protože pokud by to měla být reakce rozdělení prostředků na coronavirovou krizi, tak se tam nemůžou brát dlouhodobé ukazatele nezaměstnanosti z doby ekonomického růstu.

Já si myslím, že bychom tady měli opravdu myslet na to, že jsme český parlament, myslet na české národní a české ekonomické zájmy a podle toho jednat. A podle mého názoru a mého hlubokého přesvědčení společné evropské daně nejsou v zájmu naší země, naší ekonomiky. On ten už několikrát zmiňovaný New Green Deal bude sám o sobě znamenat obrovský tlak na soukromé finance, na veřejné finance a zároveň budeme muset platit dluhy za společné půjčky peněz, které mnohdy půjdou na opatření, která dále budou zvyšovat tlak na české soukromé a veřejné zdroje. Takže si myslím, že by si v tomhle měla vláda uvědomovat, pan premiér by měl tímto způsobem jednat, ať si můžu myslet o tom, že bohužel pozice českého premiéra v rámci…“


Poslanec Václav Klaus ml. (Trikolóra):

„Evropská unie ve velice těžkých dnech úderu koronaviru totálně selhala. To není nikterak naše stanovisko, to jste všichni viděli na vlastní oči a dokonce i tady ta místní „pátá kolona“ tady byla zticha jako oukropečci a ani nereagovali na to, když jsem to tady třeba kritizoval. Dneska už asi přiběhnou tady k mluvítku a budou mě umravňovat a opravovat. Ale Evropská unie se opravdu ukázala jako byrokratický moloch, který nedělal nic, všechno nechal na národních vládách, které se sami zoufale snažily situaci nějakým způsobem řešit.“

„Ovšem teď, hned jak trošku otrnulo, jak se zdravotní situace zlepšila, tak se přichází s novým plánem. A ten plán je jednoznačný. Je to více Evropy, menší pravomoci národních států, utužení nadnárodního státu Evropské unie, společné daně, společné ručení za dluhy. To je to, co přináší, a my za hnutí Trikolóra říkáme zásadní, zásadní, ne.“

„O těch čtyřech druzích daní, co se chystají, jsem tady už mluvil minule. Já skutečně nechci, abychom ručili za dluhy Itálie, Španělska a dalších zemí. Není k tomu žádný důvod.“

„Za chvíli se vyjádřím tady k vládnoucímu hnutí, ale také bych se zeptal naší opozice. Já jsem zaznamenal, tedy já ne, říkal mi to můj syn, že Piráti, TOP 09, lidovci a STAN vyzývají vládu nebo nějakým usnesením, abychom to podpořili. Nezlobte se na mě, to je schizofrenie. Vy tady pomalu mlátíte hlavou o pultík, že vláda má 500 mld. sekeru a jak je to nehospodárné a jak musíme nevím jak se chovat a kritizujete oprávněně paní ministryni Schillerovou, ale tady přicházíme s dluhem 750 mld. eur, jo, což je matematicky například nekonečně krát více a to je v pořádku, to ještě budeme všichni podporovat. To přece není absolutně normální.“

„Abych byl spravedlivý, tato debata je samozřejmě v opozici ANO a pana premiéra. Protože nezlobte se na mě, na mě to dělá dojem, že vaší strategií je v Blesku to kritizovat, tady na mikrofon to pro voliče kritizovat, ale pak raději utéct ze sálu a nenechat to hlasovat, abyste zakryli to, že vláda s tím souhlasit bude. Čili já bych tuto vaši pozici rád vyjasnil. Protože vaše slovo má být ano, ano, nebo ne, ne. Buď jste eurohujerská strana, zavedete zelenou devastaci Evropy, toto donášíte českým občanům nebo je hájíte. Ale není možné říkat, že je hájíte a zároveň to potichu činit, jak často činí vaši europoslanci.“

„Moje usnesení bude znít: Poslanecká sněmovna ukládá vládě za prvé, aby vetovala návrh Evropské komise na vznik společných evropských daní a za druhé, aby vetovala návrh Evropské komise na vznik společných dluhopisů.“


Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09):

„Omlouvám se, ale ten postoj, ten přístup kolegy Skopečka, který tady byl přednesen, je opravdu velmi krátkozraký a takový hokynářský. Rozumím tomu dobře, že tedy všechny státy, které budou více přispívat nebo budou fifty fifty, by to měly vetovat? Protože když k tomu přistoupí tak, jak vy vyzýváte, tak ti, kteří tedy budou víc platit, by to měli vetovat, že je to nevýhodné, takhle to přece vůbec není. V zájmu České republiky, ale i ostatních států je, aby se vzpamatovala celá Evropská unie.“

„Ale opravdu ten postoj, že vlastně jsou to kupecké počty – nejsou to kupecké počty, opravdu v zájmu České republiky je, aby se vzpamatovala ekonomika celé Evropské unie jako celku, protože když se tak nestane, budeme koukat jenom jako na ten náš rozpočet, tak Česká republika jako exportní země bude první země, která na to šeredně doplatí – v zaměstnanosti, v hospodářském růstu. Opravdu je potřeba koukat nejenom krátce na ten budget, co my do toho dáme a co z toho budeme mít, ale na to, jestli se vzpamatuje celá Evropská unie, její ekonomika, ale také jestli Evropská unie a evropské země budou konkurenceschopné jako celek. To je podle mě podstatou toho, o čem se tady v tuhle chvíli bavíme. Myslím, že je velmi krátkozraký ten pohled, který tady byl přednesen.“