U Apolináře má vzniknout centrum pro předčasně narozené děti za 2 miliardy korun, slíbil premiér Andrej Babiš (ANO). (Ilustrační foto)

Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil v rámci Národního investičního plánu nasypat do modernizace zastaralé porodnice U Apolináře až 2 miliardy korun. Vzniknout by tam mělo moderní centrum porodní asistence a nové neonatologie, kde budou pečovat o předčasně narozené děti. 

„Prostory jsou nevyhovující, personál pracuje ve velice špatných podmínkách. Domluvili jsme se, že je potřeba udělat nový projekt porodního domu,“ řekl Babiš při návštěvě porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO) a ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Davidem Feltlem.

Lékaři i maminky si podle premiéra novou porodnici zaslouží.

„Chci, aby naši zdravotníci měli skvělé přístroje a skvělé prostory,“ dodal.

Podle Vojtěcha bude brzy zaregistrovaný také projekt sdruženého pavilonu Všeobecné fakultní nemocnice v areálu na Karlově náměstí za 1,5 miliardy korun.

Obě akce jsou součástí Národního investičního plánu.

Historickou budovu Zemské porodnice vybudoval architekt Josef Hlávka. První dítě se v ní narodilo v roce 1875, od té doby jich bylo zhruba půl milionu. Ročně se tu uskuteční asi 4 600 porodů. (pel)