Česká ekonomika v roce 2020 přibrzdí. Růst zpomalí na 2,1 procenta z loňského tempa 2,5 procenta. Odhaduje to Evropská komise (EK). Pro příští rok očekává ekonomický růst o 2,2 procenta. Ve předchozí listopadové prognóze Komise předpokládala, že letošní růst dosáhne 2,2 procenta a příští rok 2,1 procenta.

V letošním a příštím roce Brusel počítá s mírným zpomalením růstu soukromé spotřeby v důsledku slabšího růstu mezd.

Výhled pro soukromou spotřebu teď nyní ovlivňuje rovněž klesající spotřebitelská důvěra. Růst exportu by měl letos opět zpomalit, příští rok by však měl znovu nabrat na tempu.

Inflace by se podle Komise měla v letošním roce snížit na 2,4 procenta z loňských 2,6 procenta. Příští rok by měla spadnout až na 2 procenta, což je inflační cíl České národní banky (ČNB).

Tento vývoj by měl být důsledkem slabšího růstu domácí poptávky, zmírnění problémů s nedostatkem pracovních sil a posilování kurzu koruny.

ČNB minulý týden v nové prognóze mírně zhoršila odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,3 procenta z listopadových 2,4 procenta. V příštím roce nadále počítá se zrychlením růstu na 2,8 procenta.

Ministerstvo financí očekává v letošním roce hospodářský růst o 2 procenta, příští rok o 2,2 procenta. (pel)