Zabití íránského generála Kásema Solejmáního americkými vojsky byla podle prezidenta Miloše Zemana „zpackaná akce“. Zeman tím – podle svých slov „výjimečně“ – souhlasil s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

V pořadu deníku Blesk.cz „S prezidentem v Lánech“ Zeman uvedl, že vražedný útok na Soljemáního jednak „spojil ajatolláhy“ a navíc měl za důsledek sestřelení ukrajinského dopravního letadla poblíž Teheránu.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil zabití Solejmáního za zbrklé a dokonce za zločin.

„Tady bych docela výjimečně souhlasil se Schwarzenbergem. Zabití oficiálního představitele fungujícího státu, ať si o něm myslím, co chci, je porušení mezinárodního práva,“ dodal Zeman.

Kníže dále uvedl, že má obavy, že se někteří politici nakazili terorismem. Zeman odmítl, že on by takto nakažený byl, stejně tak Donald Trump.

„Těžko budu mluvit za něj, ale zopakuji – z hlediska zamýšlených efektů to bylo zpackané. Když něco podniknu a posílám nepřítele, tak je to zpackaná akce,“ doplnil.

„Zabití generála vedlo k milionovým demonstracím. Oni se kvůli tomu sjednotili, což Trump asi nechtěl. Proto si myslím, že to byla zpackaná akce. Ajatolláhům to pomohlo, nikoliv uškodilo,“ zmínila hlava státu v pořadu S prezidentem v Lánech.

Obavy ohledně třetí světové války však prezident nemá. Írán totiž podle Zemana není dostatečně silný na to, aby vyvolal velký konflikt.

Připustil ale, že nejsou vyloučeny zásahy „osamělých vlků“, tedy individuálních teroristických útoků. Především pak na území USA.

„Nevěřím tomu, že to bude obrovský konflikt, na to Írán nemá. Vývoz pohonných hmot z jejich území klesl, jediná možnost, kterou mají, je uzavřít Hormuzský průliv, kudy teče ropa i odjinud. V tom případě může vzniknout konflikt menšího rozsahu,“ komentoval prezident Zeman situaci na Blízkém východě.

„Írán nemá tu možnost jako Talibán před rokem 2001. Nicméně je tu možnost individuálních teroristických útoků, ty možná nebudou mít takový dosah, ale nelze vyloučit odvetu na americkém území,“ konstatoval.

Kásema Solejmáního zabil 3. ledna noční raketový útok dronu. Pět dní nato se poblíž Teheránu zřítil ukrajinský letoun, na jehož palubě zemřelo 176 lidí a členů posádky, včetně 20 dětí.

V sobotu 11. 1. Írán nakonec oficiálně potvrdil, že letadlo sestřelil. Jako důvod uvedl velitel gardového letectví  Amir Ali Hajizadeh lidskou chybu. Údajně přestaly fungovat radary a operátor se obával, že se jedná o raketu protivníků. (sfr)