Premiér Babiš chce zakotvit zvyšování důchodů i po skončení funkčního období současné vlády. Pro rok 2021 přislíbil zvýšení důchodů v Česku na v průměru 15 tisíc korun. Odmítl, že by penzijnímu systému v ČR hrozil kolaps po odchodu silných ročníků do penze v příštích deseti až 20 letech. Podle Babiše se tento výpadek nahradí vyššími sociálními odvody z rostoucích mezd ekonomicky aktivních obyvatel.

V pořadu Partie na televizi Prima Babiš prohlásil, že důchody porostou nezávisle na ekonomické situaci země.

„Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15.000 Kč průměr v roce 2021,“ řekl.

Vláda prý hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny.

V roce 2020 se penze v průměru zvýšily o 900 korun, což je o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci.

Průměrný důchod by letos měl činit 14.326 korun.

Babiše tvrdí, že není důvod obávat se, že by v budoucnu chyběly peníze na důchody.

„Tím, že navyšujeme mzdy, máme vyšší odvody sociálního pojištění. Proto nejsou žádné obavy,“ zdůraznil.

Odmítl tak varování ekonomů, že kvůli odchodu silných populačních ročníků do penze bude v budoucnu nutné počítat s propadem příjmů státu z důchodového pojištění.

„Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030? Kdo bude u vlády?“ zeptal se řečnicky předseda vlády.

Tyto názory označil za absurdní poslanec Jan Skopeček (ODS).

„Andrej Babiš měl na rovinu říci, že žádná důchodová reforma s jeho vládou nebude, a vyzvat pracující občany, aby si na penzi raději o to více šetřili sami. Absurdním tvrzením, že navzdory demografickému trendu a nečinnosti vlády bude na důchody vždy, si dělá z lidí blázny.“

V souvislosti s uvažovanou důchodovou reformou, na jejímž konceptu pracuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, premiér uvedl, že je nutné hledat konsenzus všech sněmovních stran a zároveň vyřešit příjmovou i výdajovou stránku reformy.

Výslovně také opět odmítl návrh ČSSD, aby se kvůli financování důchodové reformy zavedla sektorová bankovní daň.

Babiš také potvrdil, že bez ohledu na hospodářský vývoj země zůstanou zachovány nynější slevy na jízdné pro studenty a seniory. (sfr)