Uprchlý podnikatel František Savov, který se už mnoho let ukrývá ve Velké Británii před trestním stíháním v České republice, přiznal vlastnictví firmy Legios Loco a mnoha dalších. Až dosud vlastnictví firem popíral. Savov uvedl, že firmy vlastní skrze „nějakou babičkovskou firmu“.

Podnikatel Savov je spolu s deseti dalšími lidmi v ČR obviněn v kauze stamilionových daňových podvodů. Zatčení se vyhnul útěkem do Londýna. Před vydáním do Česka se brání tím, že podal ve Velké Británii žádost o azyl.

Savov v rozhovoru s DVTV, který probíhal ze zahraničí, přiznal, že v Česku vlastní firmu Legios Loco. Uvedl také, že 12 firem mu bylo odcizeno. V této souvislosti napadl firmu Czechoslovak Group.

V minulosti Savov podnikatel jakékoliv majetkové vazby k uvedeným firmám popíral a ani v obchodním rejstříku u žádné firmy uveden není.

„Jsou to asi desítky firem, nebo spíš desítky projektů. Není to ale nic velkého už,“ odpověděl na dotaz, kolik vlastní nebo ovládá firem.

Upřesnil, že tyto firmy působí v Česku, ale že má i firmy v Německu nebo v Polsku.

Mezi obory, kterými se zabývá, Savov zmínil nemovitosti, železniční stroje, média, reklamu, internetové startupy či e-shopy, které prodávají oblečení či letenky.

Savov se nyní otevřeně přihlásil k vlastnictví firmy Legios Loco, u které majetkové vazby dříve popíral.

„Je tam nějaká struktura, nějaká mateřská firma, nějaká babičkovská firma, na konci je nějaký fond, struktura typu fond, kterou vlastním já,“ popsal situaci Savov.

Úryvek z rozhovoru v DVTV

DVTV: Společnost Legios vlastníte?

Savov: Společnost Legios Loco ano, vlastním.

DVTV: Otevřeně nebo skrytě?

Savov: Otevřeně. Tak tam je nějaká struktura, nějaká mateřská firma, nějaká babičkovská firma, takže na konci je nějakej fond, struktura typu fond, kterou vlastním já.

Vlastnictví vagónky Legios Loco přitom opakovaně a rezolutně ve svých vyjádření pro Českou justici i jiná média odmítal.

„Ohrazujeme se proti vyznění článku na severu Česká justice (19. 7. 2018). Podnikatel František Savov už v minulosti opakovaně odmítl, že by vlastnil společnost Heavy Machinery Services nebo firmy s touto společností propojené, jak je v textu naznačováno,“ sdělili zástupci firmy v roce 2018, kdy se o Savovových majetkových poměrech mluvilo u soudu.

Legios Loco je v úpadku od února 2014 a věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun. Od poloviny července 2019 je Legios v insolvenci. Návrh na sebe podala sama firma.

Výrobní areál v Lounech firmě pronajímala společnost Heavy Machinery Services (HMS), jejíž řídicí struktura se podle Krajského soudu v Českých Budějovicích prolíná s vedením Legios Loco.

HMS v minulosti vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy korun. Insolvenční správkyně HMS v létě areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group.

Nyní chce správkyně Petra Hýsková areál prodat ve výběrovém řízení.

Varovný výstřel

Savov se nyní také vyjádřil k incidentu, kdy letos v červenci až varovný výstřel a zásah policie ukončil velmi vypjatou situaci v areálu HMS. Insolvenční správkyně tehdy chtěla pokračovat inventarizaci majetku, ozbrojená skupina zastupující HMS jí v tom ale podle očitých svědků i videozáznamu bránila.

„Paní insolvenční správkyně si tam přivedla motorkářský gang, který se tam nějak jako choval a proti tomu gangu tam stáli dělníci a ochranka,“ uvedl podnikatel.

Okamžité konání správkyně ale označil soud později v usnesení za „žádoucí“ a „nutné“.

„Naopak by je soud mohl vzhledem k šokujícím sdělením insolvenční správkyně o poměrech a aktivitě v areálu dlužníka krátce před jejím příjezdem na místo samé po prohlášení konkursu na majetek dlužníka hodnotit (byť notně expresivně) z hlediska běhu času spíše jako ´minutu po dvanácté´, aniž by jí to soud kladl jakkoliv za vinu, neboť některé následně identifikované praktiky a zjištění v jednání dlužníka či společnosti Legios Loco a.s. si zřejmě nechtěla (a nutno dodat objektivně ani nemohla) pro jejich intenzitu a nepředstavitelnost v realitě dnešní doby raději ani připouštět,“ uvedl soudce Zdeněk Strnad s odkazem na praktiky tuzemského byznysu v 90. letech.

Mercedesy před domy

Savov tvrdí, že firma Czechoslovak Group podnikatelů Jaroslava a Michala Strnadových o jeho majetek v Česku usiluje. Firma podle Savova vyhrožuje jeho manažerům a odcizila 12 jeho firem. Další se prý snaží zničit.

„Před domy mých manažerů stojí černé mercedesy, přede dveře jim někdo hází mrtvé kočky, pan Strnad osobně posílá mým manažerům výhrůžné esemesky,“ prohlásil Savov.

Do struktury Czechoslovak Group podle Savova patří i společnost Bazcom, která minulý týden podala návrh na konkurz vydavatelství Mladá fronta.

„Dělá pro ně špinavou práci,“ uvedl o Bazcomu Savov.

Michal Strnad podle DVTV rozhovor odmítl, ale poskytl vyjádření.

„Vlastnictví firem má svá pravidla. Nestačí, pokud se někdo za vlastníka firmy pouze prohlásí, nota bene v situaci, kdy vlastnictví dané firmy nejprve několik let popíral. Není nám známo, jaké společnosti pan Savov skutečně vlastní, a proto se k jeho tvrzení těžko můžeme vyjadřovat,“ zdůraznil Strnad v prohlášení.

Nechce žít v Česku

Savov žije už sedmým rokem ve Velké Británii. Do Česka by se prý rád vrátil, ale má obavy, že mu nebude umožněn spravedlivý proces.

„Moji právníci si myslí, že bych strávil několik let ve vazbě a pak by možná následoval soud,“ podotkl Savov.

Žít by prý už v Česku nechtěl, ale dovede si představit život v USA.

Část lounské vagonky Heavy Machinery Services (HMS), které se týká popisovaný spor, si od insolvenční správkyně pronajala společnost DAKO-CZ a uzavřela s ní smlouvu o spolupráci. V jejím rámci DAKO-CZ využívá areál lounského podniku a nadále v něm provozuje výrobu vagonů. Cílem byla záchrana lounské vagonky, tradičního podniku českého železničního průmyslu, který upadl 26. 6. 2019 do konkursu. (sfr)


Více o tématu čtěte zde:

Společnost DAKO-CZ si pronajala vagonku v Lounech a pracuje na obnovení výroby

V Lounech se připravuje obnovení výroby vagonky Heavy Machinery Services

V Česku má vzniknout „Katolická banka“ s vazbou na stíhaného podnikatele Savova