Ničení přírody by mělo být považováno za válečný zločin, požadují vědci. Nová konvence by měla nově předepisovat, jak se mají účastníci bojů chovat, aby zamezili masivní destrukci přírody.

Výzva zahraničních vědců z univerzit v portugalském Portu a španělské Granadě je založená na rok starém výzkumu. Podle toho je kvůli ozbrojeným konfliktům v africkém Sahelu kriticky ohroženo 12 druhů zvířat. U českých politiků by nejspíš získala podporu.

„Hodlám v nejbližší době toto téma otevřít na úrovni resortu,“ uvedl pro Lidové noviny ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Návrh by podle svých slov podpořil také ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Dlouhodobě může přinést pozitivní efekt, podobně jako se podařilo do velké míry omezit používání min a chemických zbraní ve válečných konfliktech,“ souhlasila poslankyně Dana Balcarová (Piráti).

„Dopady ozbrojených konfliktů vytvářejí další nepříjemný tlak na už tak ohrožená zvířata prakticky od Středního východu až po severní Afriku. Je proto potřeba, aby se celý svět zavázal k ochraně téměř vyhubené fauny typické pro pouštní oblasti,“ řekl britskému Guardianu ekolog José Carlos Brito z univerzity v portugalském Portu.

„V důsledku válek a konfliktů v Africe je kriticky ohrožena například pouštní antilopa adax núbijský, jejíž populace přežívá hlavně na severu Nigeru. Přibližně dvacetimilionová africká země sousedí s Libyí. Když v Tripolisu před osmi lety padl režim diktátora Muammara Kaddáfího, zdejší pytlácké skupiny začaly ve velkém vybíjet gazely dorkas. Podobné tlupy nájezdníků řádí v Mali, kde místní i mezinárodní síly bojují s islamisty. V chaosu vyvolaném konfliktem trpí zejména sloni,“ uvedly Lidové noviny.

Ničení přírody válkami není nic nového, docházelo k němu už v minulosti. Skupiny vědců upozorňovaly například na vyhubení nosorožců v 90. letech ve rwandské kmenové válce. Při válce ve Vietnamu zase Spojené státy ničili džungli herbicidem Agent Orange. (sle)