Premiér Babiš má v ANO těžkého konkurenta z hlediska střetu zájmů. Primátor Jablonce Kroupa (ANO) skrze svoji vlastní firmu vypnul městu policejní kamery, aby od města vymohl peníze.

Premiér Babiš má v ANO vážného konkurenta pokud jde o politicko-ekonomický střet zájmů. Dá se však říci, že primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa svého stranického šéfa v jistém smyslu drtivě trumfl. Primátor Kroupa z pozice majitele soukromé firmy Grepa vypínal městu Jablonec policejní kamery, jen aby dokázal, že tuto firmu ovládá a aby tím město (jehož je primátorem) přinutil vyplatit vlastní firmě miliony.

Kroupa nic z toho nepopírá. Jak sám přiznal, chtěl tím dokázat, že jeho firma zcela ovládá městský kamerový systém a že se s ní tudíž radnice musí dohodnout.

„Moji koaliční partneři tvrdili, že moje firma Grepa nemá městský kamerový systém ve svých rukou. Tudíž došlo k tomu, že jsem půl kamerového systému vypnul. Když pochybovali, že zbylou půlku neovládám, tak jsem ji vypnul také,“ přiznal Kroupa.

Ve střetu zájmů primátora a jednatele své firmy je od svého zvolení na radnici vloni v listopadu.

V projevu na ustavujícím zastupitelstvu slíbil, že se svého podnikání zcela vzdá, ale za více než osm měsíců s tím nic neudělal.

„Já samozřejmě jsem ve střetu zájmů, ale všichni to vědí,“ hájí se Kroupa.

Vypnutím kamer vyvrcholil spor mezi městem Jablonec nad Nisou a soukromou firmou Grepa Networks, která spravuje optické kabely ve městě a kterou coby jednatel zastupuje primátor Jablonce zvolený za ANO Milan Kroupa.

Firma po městu požaduje 2,6 milionu korun za služby, které dodala. Město se brání tím, že si tyto služby neobjednalo.

V Jablonci nad Nisou tak po primátorově zásahu nefungovala v pondělí polovina kamerového systému, který využívá městská policie.

V úterý dopoledne byl mimo provoz dokonce celý systém. Všechny kamery demonstrativně vypínal a zase zapínal sám primátor Kroupa.

Kroupa uvedl, že městskou i státní policii o svém kroku informoval. Svým krokem chtěl urychlit řešení situace kolem městského kamerového systému.

„Je potřeba bezodkladně vyřešit, jak bude do budoucna městský kamerový systém fungovat. Je mi jedno, jestli to bude ve spolupráci se společností Grepa, která za své služby pro město roky nedostává zaplaceno, nebo s nějakou jinou firmou,” zdůvodnil Kroupa své počínání.

Kroupova firma požaduje po městu 2,6 milionu korun bez DPH za provoz optických kabelů, díky nimž městský kamerový systém funguje. Jeho náměstci, zastupující koaliční partnery, což jsou Piráti a hnutí Společně pro Jablonec, se proti tomu ale vzbouřili.

„Udělali jsme si rozsáhlou rešerši celé situace. Podle nás si společnost Grepa nárokuje zaplacení za něco, co si město Jablonec neobjednalo a co není ani smluvně podložené,“ uvedl Jakub Chuchlík (Piráti), statutární náměstek primátora.

O situaci jednal i finanční výbor zastupitelstva, v němž zasedají i Kroupovi spolustraníci. Výbor požadavky primátorovy firmy jednomyslně odmítl. (sfr)