Firma Apple poražena. Největší spolenčostí světa se po 7 letech stal Gatesův Microsoft. (Ilustrační foto)

Apple už není největší firmou světa. Tou se stal Microsoft, který sesadil Apple z první pozice po sedmi letech. Tržní kapitalizace Microsoftu dosáhla 905 miliard amerických dolarů. Apple má hodnotu „pouhých“ 896 miliard dolarů. V první šestce největších firem světa jsou další 3 americké technologické společnosti: Amazon, Alphabet a Facebook.

Na pátém místě je Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta.

Vyplynulo to z žebříčku PwC Global Top 100.

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se v roce 2019 dostala na rekordní hodnotu 21 bilionů dolarů, což meziročně znamená pětiprocentní nárůst. Zároveň je to ale zpomalení proti předchozímu desetiprocentnímu růstu.

Většina ze stovky největších firem pochází z USA.

Naopak ohodnocení evropských i čínských firem zastoupených v žebříčku se snížilo o pět respektive čtyři procenta.

Poprvé se v žebříčku objevila firma ze Saúdské Arábie. Návrat zaznamenala i Indie, která má nyní mezi stovkou největších dokonce dvě firmy.

Česká společnost v žebříčku není.

Technologické firmy se postaraly o 27 procent celkové tržní kapitalizace žebříčku. Výrazný meziroční růst (o 15 procent) zaznamenaly největší firmy z oblasti zdravotnictví a telekomunikací.

Naopak o tři procenta pokleslo ohodnocení firem z finančního sektoru.

Největší zhodnocení za posledních deset let zaznamenal Amazon, který je nyní o 843 miliard cennější.

V relativním srovnání zvítězil Netflix, který se stihl zhodnotit o 6081 procent. Žebříček se za deset let obměnil téměř z poloviny, když se v něm udrželo 53 firem. (sfr)