Ministryně financí Alena Schillerová chce vyšší věk odchodu do penze.

Ministryně financí Alena Schillerová připravuje návrh změny důchodového systému. Odchod do důchodu se podle něj oddálí čtyřicátníkům a mladším. Zároveň počítá se zvyšováním penze. O svém připravovaném návrhu promluvila v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Schillerová připravovaný návrh opírá o materiál ministerstva práce, který na základě výpočtů ČSÚ vyhodnocuje, jak by se měl posunout důchodový věk tak, aby lidé prožili v penzi zhruba čtvrtinu svého života.

„Zpráva mluví o zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších – o rok či o pár měsíců. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně,“ vysvětluje ministryně v rozhovoru pro iDnes.cz.

Plánuje ale také zvýšení důchodů:

„Chceme, aby v roce 2021 průměrný důchod dosáhl 15 tisíc korun. Příští rok by po navýšení měl být zhruba 14 300 korun, takže valorizace pro rok 2021 by se měla pohybovat kolem 700 korun,“ uvedla Schillerová v rozhovoru pro iDnes.cz.

„Jsem připravena o tom na vládě otevřít debatu. Je potřeba se o tom bavit napříč politickým spektrem, aby případné změny další vláda nezrušila,“ uzavřela rozhovor.

(sle)