Humanitární loď Open Arms přibrala na palubu 39 uprchlíků.

Humanitární loď neziskové organizace Proactiva Open Arms na svou palubu přibrala 39 nových uprchlíků. Do té chvíle na ní pobývalo 121 migrantů. Loď již přes týden čeká na povolení zakotvit, Itálie vstup do svých vod zakázala.

Loď s migranty navštívil herec Richard Gere a na tiskové konferenci poté vyjádřil svůj nesouhlas s postojem italské vlády, který se podle něj podobá postoji Spojených států. Zároveň italskou vládu vyzval, aby přestala „démonizovat lidi“ a uprchlíky přijala.

„Máme také problémy s uprchlíky, kteří přicházejí z Hondurasu, Salvadoru, Nikaraguy, Mexika… Je to podobné tomu, čím si tady procházíte vy,“ uvedl Gere.

Gere v pronajaté lodi dovezl běžencům na lodi Open Arms vodu a jídlo.

„Jsou to výjimeční lidé, jsou tak silní, prošli si takovým peklem. Jejich cesta z rodné země do Libye a co si museli vytrpět… zejména ženy… ženy byly znásilněny, často i několikrát. Muže mučili ve vězení, také často několikrát,“ dodal ke své návštěvě.

Itálie a Malta odmítají povolit lodím nevládních organizací povolit vstup a utečence přijmout, dokud se ostatní členové Evropské unie nedohodnou na jejich převzetí. Šéf organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps tento týden oficiálně požádal Francii, Španělsko a Německo, aby pomohly zprostředkovat otevření přístavu pro jeho plavidlo.

Členské země EU se na funkčním systematickém řešení migrační krize nedokázali dohodnout od roku 2015, kdy proběhla masová migrační vlna. Lodě nevládních organizací s migranty zachráněnými z vratkých člunů u libyjských břehů musejí někdy i několik týdnů čekat na povolení zakotvit.

(sle)