Každoroční pražský průvod LGBT komunity se pokusili sabotovat jeho odpůrci. Extremisté s vlajkami Konfederace zastoupili cestu průvodu v Revoluční ulici, policie je oddělila a uvolnila tak účastníkům průvodu cestu.

„Skupinka asi deseti lidí se snažila průvod zastavit, ale policisté je odklonili stranou a průvod pokračoval dál,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

Odpůrci svůj názor projevili již v předešlých dnech zapálením duhové vlajky na mostě Legií. V noci před průvodem také polili schody vedoucí na Letnou olejem ve snaze pochod zmařit.

Protest odpůrců nebyl hlášený. Měli s sebou měli cedule s nápisy „Bojte se Boha a vzdejte mu čest“ nebo „Jen pán Ježíš Kristus tě může zachránit před peklem“. Účastníci průvodu se ohrazovali skandováním „bůh je žena“.

První ročník pochodu se konal v roce 2011 a dorazilo na něj 8 tisíc účastníků. Vyvolal kritické reakce konzervativců, podle kterých byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Podle tehdejšího prezidenta Václava Klause bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

Protesty postupně slábly, počet návštěvníků naopak rostl. Minulý rok se průvodu účastnilo 40 tisíc lidí, na protest dorazilo 25 tisíc.

(sle)