Vláda plánuje postupné zdražování cigaret. Spotřební daň na tabákové výrobky se příští rok zvedne o 7 korun, v dalších letech by měla každoročně stoupat o 3 koruny. Díky tomu by stát v roce 2023 mohl vybrat až 71 miliard korun.

Ministerstvo financí plánuje předložení návrhu na další zvýšení spotřebních daní z cigaret a jiných tabákových výrobků v zimě. V roce 2021 si díky návrhu slibuje do rozpočtu získat další víc než dvě miliardy korun.

Cigarety budou v příštím roce kvůli dani dražší o 7 korun. A cena se bude zvyšovat i v následujících letech. V roce 2021 až 2023 je na každý rok plánované tříkorunového zdražení. Za celé čtyři roky by tak cena cigaret stoupla o 16 korun.

V České republice je více než dva miliony kuřáků. Stát od nich chce letos jen na spotřebních daních vybrat celkem 56 miliard korun. V příštím roce se tato částka navýší na více než 64 miliard. A do roku 2023 na téměř 71 miliard.

Stále to ale podle ministryně Aleny Schillerové nebude stačit ani na zaplacení boje s těmito závislostmi.

„Stát vynakládá nemalé prostředky na boj s těmito závislostmi. Celospolečenské náklady na boj se závislostí spojené s odvykáním kouření a léčení následků kouření je asi 100 miliard ročně,“ uvedla Schillerová.

Vládě pomůže opozice

S prosazením vyšší daně na tabákové výrobky vládě pomůže i část opozice. Svými hlasy se přidá ČSSD, ODS i KSČM.

„Hlavní argument je posílení státního rozpočtu a proti tomu samozřejmě nic nemáme,“ uvedl člen sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava z koaliční ČSSD.

„Ten růst podpoříme. Myslím, že tříletý plán postupného zvyšování je lepší než to, co je připraveno letos, to znamená skokové navýšení,“ poznamenal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Pokud jde o další roky, tak tam prostor pro národní úpravu nepochybně je,“ řekl ekonomický expert KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

Proti návrhu se staví například Miroslav Kalousek z TOP09 nebo předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

„Hnutí SPD programově odmítá jakékoli zvyšování daní, proto nepodporujeme tyto návrhy vládní koalice,“ řekl Okamura.

Postupný růst spotřebních daní z tabákových výrobků začnou poslanci projednávat na jaře. Schválit by ho měli příští podzim.

(sle)