Rusové vykoupili jodové preparáty.

Výbuch reaktivního motoru ve zkušebním areálu na severu Ruska je doprovázen vyprodáním jodových preparátů ve většině lékáren. Podrobnosti o testu, který skončil výbuchem, se ruské ministerstvo obrany rozhodlo tajit.

Ve více jak v polovině lékáren v oblasti jód vyprodali. Podle určitých teorií dokáže zvýšený příjem jódu zabránit nemoci z ozáření. Jeho zvýšená konzumace by měla být konzultována s lékařem. Pozor by si ale měli dávat především lidé s poruchou štítné žlázy.

„V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala agentura Interfax.

K testu došlo na střelnici ruského vojenského námořnictva v Archangelské oblasti. 

„Na polygonu ministerstva obrany v Archangelské oblasti při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení,“ citovala agentura TASS z armádního komuniké.

Při neštěstí zahynuli dva specialisté, další lidé byli zraněni. Asi 40 kilometrů od místa nehody se krátce zvýšila radioaktivita. Podle náčelníka civilní obrany překročila radioaktivita přípustnou normu trojnásobně na 30 minut, poté prudce klesla. Lidem prý nic nehrozilo, větší dávku dostane pacient při vyšetření na rentgenu, napsal list Kommersant.

Přilehlá oblast Bílého moře, Dvinský záliv, byla na měsíc uzavřena pro civilní plavbu. Jde o preventivní opatření týkající se místního rybolovu, protože se do vod mohlo dostat toxické raketové palivo. To se během tří čtyř týdnů natolik rozředí, že přestane být nebezpečné.

(sle)