Analýza návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK), podle které je český premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, je hotová. Výsledky jsou ale tajné. Analýzu zpracovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, závěry ovšem nechce sdělit kvůli tomu, že řízení je neveřejné.

Informaci uveřejnil server Echo24.cz.

„Vyhodnocení je již hotovo, k ostatnímu se nelze v současné době vyjadřovat,” uvedl pro Echo24 státní zástupce z pražského vrchního státního zastupitelství Boris Havel.

Doplnil, že bude postupováno zcela v souladu se zákonem o státním zastupitelství a dalšími předpisy.

„Další informace v této věci není možné poskytnout, jelikož řízení je neveřejné,” dodal.

Návrh auditní zprávy Evropské komise popisuje čerpání evropských dotací a údajný střet zájmů premiéra. Auditoři se zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů.

Nejvyšší státní zástupce Zeman počátkem června uvedl, že zjištění jsou závažná, že by mohla zavdávat podezření na trestný čin a že si státní zastupitelství zpracuje vlastní analýzu dokumentu.

Holding už dříve uvedl, že oba návrhy auditů EK vnímá jako pochybné a neprofesionální.

Babiš návrh auditní zprávy opakovaně označil za pochybný a zdůraznil, že kvůli němu a Agrofertu se žádné evropské dotace vracet nebudou. Prohlásil také, že se jedná o útok na Českou republiku od Evropské komise.

Opozice v reakci na bruselský audit vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a pokusila se Babišův kabinet sesadit. To se opozičním poslancům však nepovedlo. Pro návrh hlasovalo 85 poslanců, ke svržení vlády bylo zapotřebí 101.

(pel)