Babiš si přijel na zámek do Lán za Zemanem pro ochranu před demonstranty z Milionu chvilek

Premiér Andrej Babiš si těsně před největší polistopadovou protivládní demonstrací přijel do Lán za prezidentem Milošem Zemenem pro ochranu před nespokojenými občany. Zeman na schůzce vyjádřil Babišovi podporu v souvislosti s demonstracemi organizovanými iniciativou Milion chvilek pro demokracii.

Babiš uvedl, že mu prezident v současném „složitém období“ vyjádřil podporu, která se podle Babiše týkala demonstrací spolku Milion chvilek, ale i středečního hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala opozice kvůli evropským auditním zprávám ohledně Babišova střetu zájmů.

„ČSSD se vyslovila, že bude hlasovat proti vyslovení nedůvěry, KSČM také, z tohoto důvodu se mohu domnívat, že nedůvěra vyslovena nebude,“ řekl Babiš.

Zřejmě největší demonstrace od revolučního roku 1989 se koná v neděli 24. června na pražské Letné. Vyvrcholit zde má série protestů za nezávislost justice a lepší vládu. Organizátoři předpokládají účast až 350 tisíc lidí.

Babiš prohlásil, že ho demonstrace mrzí hlavně vzhledem k nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kvůli níž protesty odstartovaly. V minulosti podle něj prokázala, že je morálním vzorem, a předložením návrhu novely zákona o státním zastupitelství do připomínkového řízení plní požadavky demonstrantů.

Debata s prezidentem v Lánech se podle Babiše týkala také současných vyjednávání o obsazení vrcholných pozic v Evropské unii či státního rozpočtu na rok 2020. Zeman se chce účastnit jeho projednávání na vládě i ve Sněmovně. Začátkem července se také v Lánech sejde kvůli rozpočtu prezidentův expertní tým.

Ohledně konce ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) jehož konec navrhl Zemanovi před třemi týdny a ČSSD ho požaduje nejpozději do konce června, se Babiš nedozvěděl nic nového. „Je mi líto, ale nic jiného neumím říct, než že pan prezident bude mluvit s panem Šmardou příští týden na Vysočině,“ konstatoval premiér.

Sociální demokraté s odkazem na koaliční smlouvu trvají na tom, že o svých ministrech musejí rozhodovat sami. Na tahu je podle nich Babiš, který musí o svém návrhu na odvolání ministra s Hradem jednat. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Klausův letenský „Majdan“ shazuje protivládní protesty: Spor o skutečnou demokracii

Normální vláda by po akcích „Milionu chvilek“ už dávno padla. Ale Babiš není jen politik