Česká republika se musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana. Ten v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov uvedl, že svého bývalého poradce Zdeňka Šarapatku vyhodil v roce 2000 kvůli jeho neschopnosti. Šarapatka přitom odešel po dohodě. Za prezidentova slova se musí omluvit ministerstvo financí, prezidenta totiž žalovat nelze.

Šarapatka byl v době Zemanova premiérství jeho poradcem. Na Úřadu vlády skončil v souvislosti s kauzou Olovo, která měla zdiskreditovat tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou. Materiál měl připravit další ze Zemanových poradců Vratislav Šíma, což Šarapatka odhalil.

Šarapatka tehdy ale odešel na vlastní žádost.

Šarapatka o verdiktu soudu informoval na Twitteru.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček jeho interpretaci soudního verdiktu odmítl.

„Je to lež. Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem a nejedná se o jeho omluvu. Rozsudek navíc není pravomocný,” sdělil Novinkám s tím, že předpokládá odvolání ministerstva financí, které bylo označeno za protistranu sporu, jelikož prezidenta nelze žalovat.

Šarapatka podle Idnes.cz původně žaloval prezidentskou kancelář, později po upozornění soudu, že prezidenta žalovat nelze, žaloval ministerstvo financí. (dd)