Teplárny v Česku dodaly během „zimy“ kvůli teplejšímu počasí méně tepelné energie. Lidé by tak na platbách za teplo měli ušetřit řádově stovky korun. Zimní období bylo teplotně nadprůměrné, což vedlo i k nižší spotřebě tepla.

„Meziročně spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody loni poklesla v rozmezí mezi šesti až osmi procenty. Většina domácností tak může při ročním vyúčtování nákladů za teplo za rok 2018 očekávat přeplatky v řádu až několika set korun,“ konstatoval ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Letošní průběh topného období od září do poloviny dubna byl v porovnání s minulým za stejné období zhruba o osm až deset procent teplejší, vysvětlil mluvčí sdružení Pavel Kaufmann.

Podobný pokles spotřeby zaznamenaly teplárny také v porovnání zim 2017/2018 a 2018/2019.

Sdružení dodalo, že s velkou pravděpodobností bude letošní zima nejteplejší za posledních deset let.

Teplárenské sdružení ČR už dříve informovalo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla.

Průměrná cena tepla z uhlí v Česku je zhruba 585 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 605 Kč/GJ.

Průměrná roční platba domácností se pohybuje kolem 14 tisíc až 16 tisíc korun.

Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.