Nespokojené matky plánují v pondělí 15. dubna vyrazit do poboček Raiffeisenbank a kojit tam své děti. Důvodem je nedávné vykázání kojící matky z jedné z bankovních poboček Raiffeisenbank v Praze.

„Pondělní akce na pobočkách Raiffeisenbanky chce být radostnou demonstrací za právo na kojení a jeho vstřícné přijetí veřejností. Kojit dítě na požádání je normální,“ napsali autorky akce na Facebooku s tím, že chtějí pomoci předcházet podobným nepříjemný situacím, jaké byla vystavena vykázaná matka s dítětem.

Událost se stala na konci března. Žena při čekání ve frontě kojila své roční dítě. Tamní ochranka to údajně označila za exhibování a ženu požádala, aby banku opustila.

Po namítnutí, že jde pouze o kojení, prý ochranka banky ženu upozornila, že pokud neodejde mimo prostor banky, nechá ji vyvést.

„Všichni koukali, dcera mi začala řvát, tak jsem ji v mrákotách rychle sbalila i s kočárem a nakojila jsem ji na Jungmannově náměstí,“ líčíla žena podle Aktuálně.cz

Po návratu zpět do banky a vyřízení potřebných věcí měla žena hlídači říct, že „to mohl říct úplně jinak, poněvadž to pro ni bylo neskutečně ponižující“. Muž jí údajně řekl, že své chování považuje za adekvátní.

Banku vzniklá situace mrzí a tvrdí, že právo kojit kdykoliv a kdekoliv plně respektuje. Podle její tiskové mluvčí Petry Kopecké však člen ochranky klientku nepožádal o opuštění pobočky, ale pouze o zahalení. Společnost se přesto klientce omluvila osobním dopisem. (dd)