Británie požádala o odložení odchodu z EU do konce letošního června.

Britská premiérka Theresa Mayová oficiálně požádala Evropskou unii o odklad brexitu do 30. června 2019. Evropská komise přitom upozornila, že odklad do konce června by byl „právně i politicky složitý“. Za odklad odchodu nejspíš EU Brity potrestá finančními sankcemi. Přijít by tak mohli o desítky miliard korun.

„Dnes ráno jsem napsala předsedovi Tuskovi a informovala ho, že Velká Británie žádá o prodloužení platnosti článku 50 do 30. června,“ uvedla premiérka.

Podle aktuálně platného zákona by měla Británie z EU odejít k 29. březnu – ať už s dohodou, nebo bez ní. Britský parlament brexitovou smlouvu už dvakrát odmítl a předseda parlamentu neumožnil třetí hlasování o stejném textu. Protože vláda odmítla odchod bez dohody, zbývalo premiérce jen požádat o odklad.

Britská vláda nyní řeší, jak prosadit třetí hlasování o brexitové dohodě. Premiérka také slíbila předložit další návrhy ohledně kritizované irské pojistky, aby ochránila vnitřní trh.

Lídři na unijním summitu v Bruselu na konci týdne mají hlasovat o možnosti odložení do 30. června a dál. Za odklad brexitu nejspíš Evropská unie Brity potrestá finančními sankcemi. Přijít by mohli o desítky miliard korun.

Bruselu se žádost o odklad nelíbí, protože prý ohrožuje integritu EU. Podle uniklé interní nóty Evropské komise by se mělo rozhodovat buď o kratším prodloužení do 23. května, aby to nenarušilo volby, nebo o delším – nejméně do konce roku.

Vyjednavač EU Michel Barnier poznamenal, že Evropská unie negarantuje odklad, pokud Británie nepřijde s konkrétním plánem. Odklad musí schválit všech zbývajících 27 členských zemí.

Británie požádá Brusel od odklad brexitu až o 2 roky. Možná z EU neodejde vůbec

Britský parlament odmítl brexit bez dohody s EU. Království tak zřejmě odejde později

(pel)