Britská Dolní sněmovna parlamentu se vyslovila proti uskutečnění brexitu bez dohody s Bruselem. Poslanci schválili vládní návrh, který vylučuje odchod Velké Británie z Evropské unie 29. března bez toho, aniž by vztahy s EU byly upraveny smluvně.  Sněmovna tak nyní bude hlasovat o posunutí odchodu z EU až na 30. červen letošního roku. Pokud by odklad prošel, Britové by se museli účastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. 

Schválení vládního návrhu znamená, že 29. března neodejde Spojené království z EU bez dohody.

Po hlasování premiérka Theresa Mayová slíbila, že se bude hlasovat o prodloužení platnosti článku 50 Lisabonské smlouvy, což znamená odklad brexitu.

Potvrdila, že pokud tento návrh schválí poslanci rychle – hlasovat by se o něm mohlo už ve čtvrtek – požádá Brusel o krátké „technické prodloužení” platnosti článku 50 do 30. června.

Varovala však, že pokud poslanci odmítají odchod bez dohody a současně odmítají vyjednaný návrh dohody o brexitu, bude muset být prodloužení delší, což by mohlo znamenat, že se Velká Británie bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu.

Ve středu tak premiérka utrpěla další porážku. Před hlasováním o vládním návrhu totiž poslanci hlasovali o dodatku Caroline Spelmanové, který doporučuje vládě za žádných okolností neodcházet bez dohody. Ten už byl jednou schválen. Ve středu byl schválen i podruhé 312 hlasy proti 308.

Mayová přitom chtěla nechat do budoucna otevřenou i možnost odchodu bez dohody. Vládní návrh vylučuje brexit bez dohody jen k datu naplánovaného odchodu.

Během debaty v parlamentu Spelmanová dala najevo zájem dodatek stáhnout, ale předseda jí to neumožnil, protože dodatek chtěla předložit i labouristka Yvette Cooperová.

Výsledky hlasování neznamenají, že už nemůže dojít k tvrdému brexitu. Dodatky totiž nejsou právně závazné, nemají podobu zákona, jde jen o doporučení vládě, jak jednat. Ta je však může závaznými učinit.

Evropská komise uvedla, že ke smetení odchodu bez dohody nestačí hlasovat proti, ale je třeba se domluvit na dohodě. Komise připomněla, že dohoda je už vyjednaná.

EU vyloučila přechodné období, pokud by mělo dojít k brexitu bez dohody. (sfr)