Poslanci odmítli Senátem navržené změny v daňovém balíčku.

Poslanecká sněmovna odmítla Senátem navrhované změny v daňovém balíčku. Poslanci návrh potvrdili v původní podobě schválené v prosince 2018. Balíček zvyšuje limity pro využití výdajových paušálů u živnostníků z nynějšího jednoho milionu korun na dva miliony. DPH na dodávky tepla se sníží až od roku 2020. Nově bude zavedena spotřební daň na zahřívaný tabák.

Senátoři chtěli už nyní také snížit DPH na vybrané služby řemeslníků a na točené pivo na 10 %, zatímco vláda s tím počítá až v novele zákona o EET.

Zatímco daňové úlevy pro některé živnostníky a nižší daně z tepla budou platit od příštího ledna, novou daň ze zahřívaného tabáku začnou kuřáci platit už letos. Podle návrhu by měla být uplatňována na váhu, se sazbou daně ve stejné výši, jako je u tabáku ke kouření.

Ministerstvo financí se senátní verzí nesouhlasilo, podle něj by přinesla nežádoucí dopady.

Senátní verzi podpořilo 70 opozičních poslanců, ale zapotřebí jich bylo 87. Sněmovní verze nakonec prošla hladce 158 hlasy, proti nebyl nikdo z přítomných poslanců. Balíček nyní dostane k podpisu prezident.

Předloha zahrnuje rovněž změnu zákona o celní správě. Ta umožní celníkům, aby při kontrole hazardu a dodržování elektronické evidence tržeb používali krycí doklady.

Obcím a dalším samosprávám balíček rozšiřuje možnost získat odpočet na dani z přidané hodnoty, kterou zaplatily například při budování infrastruktury. Tato změna reaguje na požadavky obcí, které se často setkávají s nemožností uplatnit nárok na odpočet daně u déle trvajících investic.

(pel)