Ženy v totalitní Saúdské Arábii jsou pod nepřetržitou on-line kontrolou svých mužů.

Ženy v totalitní Saúdské Arábii jsou pod nepřetržitou on-line kontrolou svých mužů. Podle zákonů Saúdské Arábie musí mít také každá žena svého opatrovníka, jenž má velkou moc ovlivňovat její život. Vláda Saúdské Arábie digitalizovala část opatrovnického systému, a tak umožňuje mužům, aby ženy sledovali on line.

Opatrovníci mohou konkrétně určit, ze kterých letišť mohou ženy cestovat. A pokud tak neučiní, efektivně brání ženám zemi opustit.

Elektronický opatrovnický systém obsahuje automatické zasílání zpráv opatrovníkovi v okamžiku, kdy žena použije svůj pas.

Díky tomu jsou muži v Saúdské Arábii schopni velmi účinně chytat ženy, pokud by se pokusily svým mužům utéct.

Každý pokus ženy o útěk od svého manžela nebo dívky od svých rodičů je díky on-line opatrovnickému systému velmi těžký. Saúdské ženy přesto čím dál častěji takový útěk riskují, přestože jim v případě dopadení hrozí smrt.

Možnost svobodně cestovat je navíc pro ženy v Saúdské Arábii omezena tím, že bez souhlasu svého opatrovníka nemohou mít bankovní účet. Nedisponují tak finančními prostředky, s výjimkou finanční hotovosti, kterou ale mohou držet zase jenom se souhlasem svého opatrovníka.

Předseda vlády ČR Andrej Babiš s nejvyšším feudálem Saúdské Arábie, králem Salmánem.

Uprchlice ze Saúdské Arábie často tvrdí, že si tamní ženy mnohdy nemohou koupit ani hygienické potřeby. Ty pro ně kupují muži a dávají jim je na vyžádání.

Ještě před tím, než byl v zemi zaveden sledovací on-line systém, musely mít saúdské ženy potvrzený formulář od svého opatrovníka, že mohou cestovat.

Nyní díky on-line systému pohraniční policie ví, jestli má žena povolení vycestovat kamkoliv nebo jen do určitého místa. Nebo zda může cestovat, ale z jiného letiště, eventuálně jestli má povoleno více cest.

Systém také umožňuje opatrovníkům udělit oprávnění cestovat neomezeně, ale maximálně po době 5 let.

Součástí systému sledování žen v Saúdské Arábii jsou i výstrahy zasílané na mobilní telefon pokaždé, když se žena prokáže svým cestovním pasem. Proto je systém velmi efektivní v chytání žen, které se pokusí utéct.

Jakékoliv použití pasu je okamžitě hlášeno opatrovníkovi a ten může ihned volat policii. Saudská policie pak v případě, že se žena už pohybuje v zahraniční, po ní pátrá pomocí Interpolu jako podezřelé z trestného činu.

Saúdským ženám odhodlaným k útěku zbývají jenom dvě možnosti. Při útěku ze Saúdské Arábie musí ukrást telefon svého opatrovníka a udělit si v aplikaci povolení pro své cesty.

Nebo čekat na povolenou cestu do zahraničí a snažit se dostat na ambasádu některé svobodné země bez použití pasu.

Přes všechny překážky a riziko usmrcení v případě dopadení utíká každý rok ze Saúdské Arábie více než tisícovka žen.

Usvědčují tak středověký systém vylepšený moderní technologií ze lži. Saúdská Arábie totiž oficiálně uvádí, že saúdské ženy jsou se svým údělem spokojeny…

Saúdská Arábie se podle zprávy Světového ekonomického fóra z roku 2017 řadí k deseti zemím světa, v nichž panuje nejmenší rovnost pohlaví. Ženy se sice v poslední době pod vládou korunního prince Mohammeda bin Salmána dočkaly několika změn (od loňského června mohou například řídit), situace se ale k lepšímu výrazněji neobrátila.

Na začátku roku upoutal velkou mediální pozornost například příběh osmnáctileté dívky Rahaf Kunúnové, která podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním ze strany mužských rodinných příslušníků. (mar)