Obědy zdarma nebudou. Plán premiéra Andreje Babiše na bezplatné školní obědy pro všechny žáky základních škol padl. Vládní koalice bezplatnou stravu pro všechny odmítla. Dohodla se však na rozšíření dotačního programu na obědy pro více dětí ze sociálně potřebných rodin.

Na bezplatné školní stravování by nově mělo dosáhnout až 25 tisíc potřebných dětí namísto současných 8 tisíc. ČSSD a hnutí ANO se totiž dohodly, že pro rok 2020 ztrojnásobí částku v dotačním programu ministerstva školství na obědy zdarma pro děti z chudých rodin až na 100 milionů korun.

Po jednání koaliční rady to řekla první místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Ta vyzdvihla, že tento dotační program ministerstva školství, který funguje od roku 2015, „neznamená byrokracii pro školy, nežene školy ani rodiče na úřad práce pro nějaké potvrzení“.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je posílení tohoto dotačního programu nejlepší cestou, jež nepředstavuje vyšší administrativní náročnost.

Posouzení životních poměrů konkrétních rodin a dětí je podle Valachové na řediteli školy, který může flexibilně reagovat. nebude tak docházet k majetkové „stigmatizaci“ dětí.

„Nedochází k tomu, že bychom se dívali na děti skrze peněženky rodičů nebo skrze sociální systém,“ podotkla někdejší ministryně školství Valachová.

Zmiňovaný dotační program necílí na mateřské školy. Pro ty má nadále pokračovat podpora z evropských peněz z programu ministerstva práce a sociálních věcí, která je zajištěna do roku 2020.

„Potom se z hlediska hospodárnosti budeme dívat na to, co vyjednáme z evropských peněz v roce 2021, co bude pokračovat z národních zdrojů, jestli například u mateřských škol přece jen školní stravování nezahrneme do něčeho, na co se mohou rodiče spolehnout, že stát jako službu zajistí,“ upřesnila Valachová.

Od roku 2021 chce koalice oba programy vnímat jako celek a nastavit dotační systém na jednu linii spolupráce mezi ministerstvy školství a práce.

Vládní koalice tak pro příští rok nebude prosazovat zavedení obědů do škol zdarma.

Bezplatné obědy pro všechny děti ze školek a prvního stupně základních škol původně navrhla ČSSD. Vyšlo by to ročně asi na 5,4 miliardy korun.

S plánem zajistit bezplatné obědy pro všechny žáky základních škol na prvním stupni a nejstarší předškoláky ve školkách však nedávno přišel premiér Andrej Babiš.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) následně navrhl, aby bezplatné stravování měli mít školáci z mateřských a základních škol s přídavkem na děti, tedy z rodin s příjmem do 2,7násobku životního minima. Stálo by to na rok asi 1,7 miliardy. (sfr)