V roce 2018 se k síti připojilo hned devět nových jaderných bloků o celkovém výkonu 10 400 MW. V roce 2018 rovněž čtyři bloky zahájily výstavbu. Naopak definitivně byly odpojeny tři jaderné bloky. Světová jaderná asociace WNA očekává, že by letos mohlo být zprovozněno čtrnáct nových jaderných reaktorů, včetně tří evropských.

Informoval o tom Radek Svoboda z České nukleární společnosti.

Po krátké „oddychové pauze“ v roce 2017, kdy byly spuštěny „jen“ 4 nové jaderné bloky, se loni počet nově zprovozněných reaktorů vrátil na úroveň let 2015 a 2016, kdy ročně přibyla desítka jaderných zdrojů.

V roce 2018 nejčastěji stříhali pásku v Číně – celkem sedmkrát. V zemi, která již několik let kraluje výstavbě jaderných zdrojů, se také odehrály významné premiéry tří nových reaktorových typů.

V jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang v průběhu roku najížděly hned čtyři reaktory AP 1000 z dílny Westinghouse.

Elektrárna Tchai-šan spustila první tlakovodní reaktor EPR firmy Framatome a v pátém bloku elektrárny Jang-ťiang se radovali z prvního kompletně čínského reaktoru ACPR 1000.

Jak EPR, tak AP1000 jsou mezi uvažovanými technologiemi pro výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně.

Jaderná elektrárna Leningrad II v Rusku.

Dva nové bloky pak loni spustili i v Ruské federaci – blok v elektrárně Rostov (VVER 1000 V320) a první blok elektrárny Leningrad II (VVER 1200 AES-2006).

Také ruský Rosatom vyjádřil zájem účastnit se tendru na nové české bloky.

V loňském roce byla zahájena výstavba čtyř nových reaktorů – vyrůstají v Bangladéši, v Jižní Koreji, v Rusku a v Turecku. Celkový počet rozestavěných jaderných bloků tak globálně stoupl na 54.

V letošním roce by podle odhadů Světové jaderné asociace mělo zahájit provoz čtrnáct z nich. Většina opět v Asii (šest v Číně, tři v Jižní Koreji, jeden v Indii), ale velká očekávání panují i v Evropě: během roku 2019 počítají Francouzi s elektrárnou typu EPR ve Flamanville, Slováci s bloky Mochovce 3 a 4 typu VVER-440 V213 a Bělorusové s elektrárnou Ostrovec typu AES-2006.

V Rusku by rovněž letos měla začít fungovat první plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která zajistí elektřinu a teplo pro přístav Pevek na Čukotce.

Letopočet 2018 mají v kolonce jako rok definitivního uzavření tři jaderné reaktory: ruský Leningrad I (v provozu od roku 1973), americký Oyster Creek (v provozu od roku 1969) a čínský Chin Shan (v provozu od roku 1977). Celkem se jednalo o instalovaný výkon 2 148 MW. Čistý přírůstek jaderné kapacity tak loni činil 8 252 MW, tedy více než sedm bloků elektrárny Temelín. (sfr)