Firmám v Česku údajně chybí až 290 tisíc pracovníků. Řešením má být dovoz Ukrajinců, Indů a Makedonců.

Míra nezaměstnanosti v ČR v prosinci 2018 vzrostla na 3,1 procenta z listopadových 2,8 procenta. Vyplynulo to z údajů zveřejněných Úřadem práce ČR. Firmy si ale stěžují, že nemají dostatek pracovních sil – marně se snaží obsadit 324 tisíc volných míst. Řešením má být dovoz ekonomických migrantů do Česka z Ukrajiny nebo Makedonie. 

Podíl nezaměstnaných meziročně klesl, v prosinci 2017 činil 3,8 procenta. Ke konci roku 2018 bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst meziměsíčně i meziročně přibylo.

„S příchodem zimy postupně končí sezonní práce zejména v zemědělství či stavebnictví, a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla šéfka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Nejnižší nezaměstnanost měla Praha, kde podíl lidí bez práce činil 1,9 procenta.

Nejvyšší byla naopak nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji s 4,7 procenta.

Zeman navrhuje dovoz Makedonců

Navzdory mírnému nárůstu nezaměstnanosti v důsledku ukončování sezonních prací pokračuje trend nízké nezaměstnanosti a nedostatku pracovních sil.

Řešením má být dovoz Ukrajinců, Indů a Makedonců do tuzemských podniků.

Do Česka by tak mohlo přijít za prací až 500 občanů Indie. Oznámila to Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, která v minulosti připravila společně s vládou stejný program pro občany Ukrajiny.

Zatím se projekt vztahoval pouze na vysoce kvalifikované pracovníky z Ukrajiny, kvóta pro ukrajinské zaměstnance činila také 500 žádostí ročně.

Vedle toho funguje ještě vládní program Režim Ukrajina, který za poslední dva roky umožnil zaměstnat přes 13 tisíc Ukrajinců.

Prezident Miloš Zeman chce vyřešit nedostatek pracovních sil v České republice příchodem pracovníků z Makedonie. Zeman po setkání s makedonským prezidentem Ďorge Ivanovem upozornil na české investice v Makedonii a tamní poměrně vysokou nezaměstnanost.

V Česku přitom pracuje na zaměstnanecký poměr zhruba o 100 tisíc cizinců více než před krizí v době tehdejší konjunktury. Zatímco na konci roku 2016 mělo v ČR zaměstnání 382 900 lidí ze zahraničí, v roce 2008 to bylo kolem 284 600.

Podle informací členů Hospodářské komory nicméně do Česka míří čím dál více cizinců i ze zemí EU. Nepočítáme-li Slováky, nejčastěji jde o občany Španělska, Řecka a Itálie, tedy zemí, které se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti. Zpravidla nastupují na technicky orientované pozice.

(pel)