Globální ekonomice hrozí zhroucení, varoval MMF.

Světovou ekonomiku ohrožují „nebezpečné spodní proudy“, varoval Mezinárodní měnový fond (MMF). Fond upozornil hlavně na hrozbu ekonomické války mezi USA a Čínou, která může udělat svět „chudším a nebezpečnějším místem“.

„Když se podíváme dopředu, na obzoru se objevují mraky,“ je uvedeno ve zprávě zveřejněné na výročním setkání v Bali.

Rizika ohrožující globální finanční systém se v uplynulých šesti měsících zvýšila a mohou se ještě přiostřit. Nastalo by to, pokud vzroste tlak na rozvíjející se trhy a dále se zhorší globální obchodní vztahy.

Současné světové tendence mají na svědomí nárůst nerovností mezi chudými a bohatými. Varoval před tím ekonomický poradce a ředitel výzkumu MMF Maurice Obstfeld.

Obstfeld řekl, že další obchodní bariéry by mohly dopadnout na domácnosti, obchod i širší ekonomiku. „Obchodní politika odráží politiku obecně a ta zůstává v některých zemích nestabilní.”

Pokud by se obchodní válka mezi Čínou a USA rozhořela naplno, podryla by zotavování hospodářství.

„Podpora multilateralismu vyprchala, což je nebezpečný spodní proud, který může podkopat důvěru ve schopnost politiků reagovat na příští krize,“ uvedl MMF.

Upozornil, že také končí doba levných peněz, které se uvolňovaly za a po krizi, protože centrální banky už ukončují prorůstové stimuly, končí s tiskem dalších peněz a zvyšují úrokové sazby.

Fond rovněž varoval před odchodem Británie z Evropské unie bez dohody a vyjádřil i obavy z daňové politiky v některých silně zadlužených zemích eurozóny.

MMF již v úterý zhoršil odhad růstu globální ekonomiky. Její tempo růstu už podle něj dále nezrychlí, Fond jej odhaduje pro letošek i příští rok stejně jako loni na 3,7 procenta. Ve srovnání s jarní prognózou z dubna tak výhled na letošní i příští rok snížil o 0,2 procentního bodu.

(pel)