Dosavadní brněnský primátor Vokřál, iniciátor myšlenky brněnského hyperloopu, padl. I když ANO vyhrálo v Brně volby, primátorka bude z ODS.

V Brně vítězné ANO nebude ve druhém největším českém městě vládnout. Na koalici se dohodla druhá ODS s lidovci, Piráty a ČSSD. ANO dosavadního primátora Petra Vokřála tak bude společně s SPD pouze v opozici. Novou primátorkou bude Markéta Vaňková z ODS.

„Naše programové průsečíky jsou nejtěsnější,“ řekla k nové koalici Vaňková.

Vaňková přiznala, že po oznámení záměru vytvořit koalici s ANO se strhla doslova smršť kritiky na ODS, jejíž voliči občanským demokratům vytýkali, že o takovéto koalici vůbec uvažují. Například na sociální síti Facebook mnozí z nich připomínají, že ODS se celou dobu prezentovala jako alternativa pro hnutí ANO Andreje Babiše a brněnskou ANO kritizovala.

Rozhodnutí o nové koalici oznámili odpoledne představitelé všech čtyř stran, které v ní usednou, na společné tiskové konferenci v pasáži Alfa.


Přečtěte si: Vokřálovo Brno před volbami: Dopravní chaos a marketingové průpovídky hnutí ANO


Vaňková uvedla, že ještě před ní bylo vedení brněnské ANO, nikoli však Vokřálovi, oznámeno, že vzniklo nové koaliční uskupení.

Nová koalice bude mít 33 z 55 křesel v brněnském zastupitelstvu.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Do zastupitelstva se naopak poprvé od revoluce nedostala KSČM.

Pětiprocentní hranici nepřekročilo ani hnutí Žít Brno, Zelení a TOP 09, všechny tři subjekty přitom byly doposud v koalici s ANO a KDU-ČSL. (jaz)