Inflace v září 2018 rostla pomaleji. Dál však zdražuje bydlení a potraviny.

Inflace v září 2018 zpomalila na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Oproti loňskému září se zvýšily ceny bydlení, potravin a nápojů. Lidé si připlatili například za jogurty, mléko, vejce, ovoce nebo alkoholické nápoje.

Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Proti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta. To byl podle statistiků největší meziměsíční pokles cen od listopadu 2015.

„Jako každoročně byly v září oproti srpnu nižší hlavně ceny dovolených s komplexními službami díky končící letní sezoně. V souvislosti s nově zavedenými celostátními slevami v autobusové a železniční dopravě se též snížily ceny dopravních služeb,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Za meziročním zmírněním inflace stálo především nižší tempo růstu cen dovolených. V září meziročně vzrostly o 1,9 procenta, v srpnu přitom stouply o 13,6 procenta.

Ceny potravin v září vzrostly oproti předchozímu roku o 1,4 procenta. Vliv na to měla hlavně dražší zelenina. Připlatit si spotřebitelé museli i za jogurty, mléko, vejce, ovoce nebo alkoholické nápoje.

Ceny pohonných hmot jsou meziročně vyšší o 11,5 procenta.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly opět největší vliv ceny bydlení. Ceny nájemného stouply o 3,5 procenta, vodného o 1,8 procenta, stočného o 1,3 procenta, elektřiny o 5,6 procenta a tuhých paliv o 4,9 procenta.

Naopak na meziroční snižování cenové hladiny v září nadále působil pokles cen oděvů nebo telefonních a faxových služeb.

(pel)