Babišova vláda plánuje rozdávat rodinám dalších 40 nebo 60 tisíc korun. Vyžaduje to nová evropská směrnice, kterou chystají v Bruselu. Rodiče, kteří zůstanou doma s malými dětmi, by od července příštího roku mohli začít dostávat o 40 tisíc korun vyšší rodičovský příspěvek než dnes.

Celková částka by se zvedla z 220 tisíc korun na 260 tisíc Kč. U vícerčat by se přidalo o 60 tisíc korun na 390 tisíc Kč.

Ministerstvo práce dokončilo novelu, kterou se chystá předložit k připomínkám. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní navrhovaný rozpočet na příští rok s výdaji na vyšší rodičovskou už počítá.

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slibuje, že zvýší rodičovskou na 300 tisíc korun. Přidání se rozdělí do dvou etap. Jedním z důvodů je i chystaná evropská směrnice ke sladění práce a rodiny, která by mohla pravidla péče o děti upravit.

„Jedná se o první fázi navýšení z 220.000 na 260.000 korun. V tuto chvíli se dojednává evropská směrnice, která se týká rodinného a pracovního života. Jakmile bude dojednaná, tak bychom chtěli příspěvek navýšit o dalších 40.000. Vzhledem k tomu, že tam očekáváme ještě nějaké další zásadní změny, tak to uděláme ve dvou fázích,“ uvedla Maláčová.

Podle ní navrhovaný rozpočet s přidáním počítá. Příští rok by to podle ministerstva práce mělo stát asi 3,6 miliardy navíc a v roce 2020 pak 4,9 miliardy.

Rodičovská v ČR dnes dosahuje celkem 220 tisíc Kč. U dvojčat a vícerčat je to 330 tisíc korun. Rodiče se mohou rozhodnout, jak rychle částku vyčerpají.

Měsíčně mohou pobírat od letoška příspěvek až do výše mateřské, tedy 70 procent vyměřovacího základu příjmu. Podle portálu ministerstva práce to může nyní být až 32.640 korun. Čím vyšší je měsíční dávka, tím je rodičovská kratší. Maximálně může trvat do čtyř let věku dítěte.

Vyšší rodičovskou v červnu podle údajů generálního ředitelství úřadu práce dostávalo 16.600 rodičů. Rychlejší čerpání tak zvolilo šest procent matek či otců.

Nejvyšší možnou částku úřad vyplácel 18 ženám a šesti mužům. Rodiče, kteří se starali o malé děti, ale nejčastěji pobírali rodičovský příspěvek mezi 6000 a 7600 korunami. Na rodičovské je podle statistik ministerstva práce přes 98 procent matek a necelá dvě procenta otců.

Návrh směrnice, který pochází z dílny eurokomisařky Věry Jourové a který Evropská komise předložila loni, má otce do péče víc zapojit a pravidla mění. Podle předlohy by mělo být rodičovské volno mnohem flexibilnější a mělo by se dát čerpat do 12 let věku dítěte.

Bylo by možné ho vybírat po částech, a to třeba i v části pracovní doby. Čtyři měsíce rodičovské by musely být nepřenosné, rodiče by se tedy museli vystřídat. Po čtyři měsíce by se také musel vyplácet příspěvek aspoň ve výši nemocenské.

Náměstek ministerstva práce pro legislativu Petr Hůrka před nedávnem na jednání sněmovního sociálního výboru řekl, že pokud by směrnice začala takto platit, znamenalo by to „do jisté míry překopání rodičovského příspěvku“.

Ministerstvo práce tedy s dalšími změnami a navyšováním vyčkává.

„Obáváme se dělat větší zásahy v tuto chvíli,“ řekl Hůrka. Kdy by směrnice měla začít platit a do kdy by členské státy měly upravit své zákony, není zatím jasné. Předpis, který se vedle rodičovské týká také mateřské, otcovské, pečovatelského volna a pružné pracovní doby, se projednává.

Se zvýšením rodičovské počítala i koncepce rodinné politiky, kterou loni v září schválila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministerstvo práce v dokumentu navrhlo, aby se rodičovská zvýšila na 250 tisíc korun.

Ročně to rozpočet mělo stát zhruba 3,07 miliardy navíc.

Od roku 1995 do roku 2008 se vyplácel pevný rodičovský příspěvek, a to až do čtyř let dítěte. V roce 2007 částka činila 7582 korun měsíčně. V roce 2008 se zavedla třírychlostní rodičovská se stejnou celkovou částkou 220 tisíc korun. (sfr)